historia leżajska

Niezależne forum dla fascynatów dziejami Lezajska


#31 2012-06-11 10:06:43

 Ursi

Użytkownik

Skąd: Pomorze
Zarejestrowany: 2009-04-29
Posty: 313
Punktów :   
WWW

Re: Wrzesien 1939 - konkursik

Plumer napisał:

Witam!

A witam serdecznie

Plumer napisał:

gratuluję znakomitego artykułu w Kurierze Powiatowym).

Dziękuję, ale myślę, że artykuł w Almanachu był nieco lepszy

Plumer napisał:

Poniższe uwagi są w zasadzie tylko drobnymi wyjaśnieniami, które poczułem się w obowiązku opublikować, by rozwiać pewne wątpliwości.

Bardzo dobrze, że je zgłaszasz

Plumer napisał:

Ad. 3 W tej kwestii mogę pomóc. Z. Śliwiński rzeczywiście zakwestionował dane podane w I wydaniu książki. Oprócz autopsji powoływał się właśnie na Steblika oraz relację por. Bolesława Szczygła - d-cę 2 plutonu, 9 batalionu 54 pp.

Do tej relacji nie dotarłem. Przyłączam się do poszukiwań.

Plumer napisał:

Rozumiem, że problem stanowi kwestia czy niemiecka 8 DP wkroczyła do Leżajska we wrześniu 1939 r. Nie potrafię tego rozstrzygnąć, jednak jeśli chodzi o Steblika, Z. Śliwiński pisząc swoją pracę dotyczącą okupacji niemieckiej na Leżajszczyźnie, opierał się na jego publikacji w Wojskowym Przeglądzie Historycznym Nr 3, Rok XII, Warszawa 1967, Odwrót armii "Kraków" znad Nidy i Dunajca. Działania Grupy Operacyjnej "Boruta" i 10 BKZmot. w składzie armii "Małopolska". 8 - 13.9.1939 r. str. 115 - 182. Na ostatniej mapie, co prawda z 12.9.1939 r., załączonej do ww. publikacji wrysowano jakiś oddział 8 DP, który miał przejść m.in. przez Jeżowe i Leżajsk

Nie dalej jak tydzień temu kartkowałem PH, ale w poszukiwaniu czegoś innego. Widziałem ten artykuł, ale nie przyjrzałem się mapom. Natychmiast wyruszam do biblioteki.

Niemniej jednak już teraz powiem, że takie wchodzenie na siebie dwóch dywizji jest z nielogiczne i z czysto wojskowego punktu widzenia niebezpieczne i naganne. Wątpię, że miało miejsce. W lecie jadę do Berlina i zechcę tam rozsądzić tę sprawę.

Pozdrawiam serdecznie
Sławek

Ostatnio edytowany przez Ursi (2012-06-11 10:12:05)

Offline

 

#32 2012-06-11 14:16:50

Plumer

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-07-07
Posty: 99
Punktów :   

Re: Wrzesien 1939 - konkursik

Ursi napisał:
Niemniej jednak już teraz powiem, że takie wchodzenie na siebie dwóch dywizji jest z nielogiczne i z czysto wojskowego punktu widzenia niebezpieczne i naganne. Wątpię, że miało miejsce.

Zapewne masz rację, tym bardziej, że Wehrmacht w owym czasie słynął raczej z wzorowego prowadzenia kampanii wojennych. Niestety moja wojskowa "kariera" skończyła się na szczeblu dowódcy plutonu ogniowego w dywizjonie artylerii rakietowej i to w LWP, więc zupełnie nie mam kompetencji (ani predyspozycji) do oceny działań dywizji piechoty . Nie mniej jednak jeśli uda się to w jakiś sposób wyjaśnić, czego Ci szczerze życzę, chętnie przeczytam o tym, nie tylko na łamach niniejszego forum.

Pozdrawiam
Andrzej, plut. pchor. art. rez.

Offline

 

#33 2012-06-11 21:01:43

 ksz

Użytkownik

Skąd: i tu i tam
Zarejestrowany: 2009-04-24
Posty: 331
Punktów :   

Re: Wrzesien 1939 - konkursik

Plumer napisał:

ksz napisał:
Na temat I wydania proszę nawet się nie trudzić, tego typu "odtwórczość" w 2 tygodnie można sklecić mając pod ręką Bibliotekę Jagielońską, czy Bibliotekę Narodową i nie widząc Leżajska na oczy

Zgadzam się w zupełności. Poszedłbym nawet dalej z wnioskami, do tego typu "odtwórczości" wystarczy mieć "pod ręką" zwykłą bibliotekę domową, Jagielońska czy Narodowa jest zbyteczna, gdyż trzeba podjąć trud wyjścia z domu . A jeszcze nie daj Boże można tam natrafić na zbyt wiele publikacji dotyczących interesującego nas tematu i co wtedy? Jest problem, 2 tygodnie nie wystarczą! Trzeba by konfrontować informację, weryfikować dane! Sytuacja zupełnie nie do przyjęcia.
Ok. Na temat I wydania nie zamierzam się trudzić (choć tak naprawdę nie wymaga to żadnego trudu ), jednak nie mogę sobie odmówić choćby kilku "drobnych" uszczypliwości. A co do II wydania zrobię to z rozkoszą. Nie ukrywam - to też taka moja mała prywata .

Przed przystąpieniem do krytycznego recenzowania "Dz.L." polecam zapoznane się z moim "Spisem pomyłek indeksowych": http://www.lezajskhistoria.pun.pl/viewt … d=365#p365
powodzenia!

Offline

 

#34 2012-06-11 23:27:15

 Ursi

Użytkownik

Skąd: Pomorze
Zarejestrowany: 2009-04-29
Posty: 313
Punktów :   
WWW

Re: Wrzesien 1939 - konkursik

Plumer napisał:

Nie potrafię tego rozstrzygnąć, jednak jeśli chodzi o Steblika, Z. Śliwiński pisząc swoją pracę dotyczącą okupacji niemieckiej na Leżajszczyźnie, opierał się na jego publikacji w Wojskowym Przeglądzie Historycznym Nr 3, Rok XII, Warszawa 1967, Odwrót armii "Kraków" znad Nidy i Dunajca. Działania Grupy Operacyjnej "Boruta" i 10 BKZmot. w składzie armii "Małopolska". 8 - 13.9.1939 r. str. 115 - 182. Na ostatniej mapie, co prawda z 12.9.1939 r., załączonej do ww. publikacji wrysowano jakiś oddział 8 DP, który miał przejść m.in. przez Jeżowe i Leżajsk

Andrzeju! Zajrzałem do wskazanej przez Ciebie mapy.

Przerywana niebieska linia — łuk od Mielca, przez Jeżowe i Leżajsk — to nie ruchy wojsk. Zauważ bowiem, że nie ma ona grotu strzałki. To zasięg operacyjny VIII Korpusu (podany z grubsza, trochę przekłamany). Owszem, z Jeżowego odchodzą dwie przerywane (inna linia; inne odstępy) strzałki, ale to wygląda na akcje rozpoznania.

Nie ma podstaw do wnioskowania, że doszło do przejścia się jakiegoś oddziału przez Jeżowe i Leżajsk. Główne siły 8. DP i 28. DP zaznaczono, zgodnie z ich faktycznym położeniem na 12 IX, w okolicach Kolbuszowy i Sokołowa.

Offline

 

#35 2012-06-12 07:44:45

Plumer

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-07-07
Posty: 99
Punktów :   

Re: Wrzesien 1939 - konkursik

Dziękuję za wyjaśnienie, które tylko potwierdza mój brak kompetencji w tym zakresie.
Jednak nie zawsze może być "artylerzysta piechurem".

Pozdrawiam

Offline

 

#36 2012-06-15 07:22:10

Plumer

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-07-07
Posty: 99
Punktów :   

Re: Wrzesien 1939 - konkursik

ksz napisał:
Przed przystąpieniem do krytycznego recenzowania "Dz.L." polecam zapoznane się z moim "Spisem pomyłek indeksowych": http://www.lezajskhistoria.pun.pl/viewt … d=365#p365
powodzenia!

Czytałem a jakże! Kawał dobrej roboty. Sam też chętnie dorzucę kilka kamyczków do tego ogródka.

Offline

 

#37 2014-06-15 14:19:38

 Ursi

Użytkownik

Skąd: Pomorze
Zarejestrowany: 2009-04-29
Posty: 313
Punktów :   
WWW

Re: Wrzesien 1939 - konkursik

Od niedawna po polsku dostępny jest krótki opis działań 28. Batalionu Pionierów, jednostki korpuśnej VIII Korpusu Armijnego.
Batalion dotarł do Rudnika 13 września o godzinie 16.00. Godzinę później ruszyły prace przygotowawcze do budowy mostu przy przeprawie promowej „Pałac Rudnik”. O świcie następnego dnia dotarła kolumna mostowa i o godzinie 8.00 16-tonowy most był gotowy. Jako że dywizja — nie podano tego w tekście, ale chodzi zapewne o 8. DP — zmieniła oś natarcia, korzystniejsza dla niej była sieć dróg wychodząca z Krzeszowa. Most pod Rudnikiem rozebrano i o godz. 15.00 rozpoczęto budowę w Krzeszowie. Most był gotowy trzy godziny później. 16 września przebudowano go na prowizoryczny most 20-tonowy. 

Imponująca sprawność, prawda?

Ostatnio edytowany przez Ursi (2014-06-15 14:27:29)

Offline

 

#38 2014-11-21 10:54:48

Ob.Serwer

Użytkownik

Zarejestrowany: 2014-11-21
Posty: 77
Punktów :   

Re: Wrzesien 1939 - konkursik

Prawda, sprawność może imponująca ale sam '' most '' już niekoniecznie ( zdjęcie z 17.09.1939 ).Przy tak niskim stanie wody na Sanie przeprawa niewiele większa od tej na rzece Tanew w Harasiukach ( zdjęcie z 18.09 1939 ).Prawdziwy popis to budowa mostu w Starym Mieście ( 1941 ),budowa drogi Leżajsk - Tarnogród, kolejki wąskotorowej Rozwadów-Cieszanów ale o tym nie teraz.

Offline

 
stat4u

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.shinobidezain.pun.pl www.twmodlin.pun.pl www.modthesims3.pun.pl www.southtransylvania.pun.pl www.kidsfree.pun.pl