historia le¿ajska

Niezale¿ne forum dla fascynatów dziejami Lezajska


#1 2013-07-12 12:56:15

 Ursi

U¿ytkownik

SkÄ…d: Pomorze
Zarejestrowany: 2009-04-29
Posty: 313
Punktów :   
WWW

Za Polskê ginê; pacyfikacja Woli Zarczyckiej -- 20 czerwca 1943

W rêce wpad³ mi ostatnio kilkunastostronicowy komiks wydany, jak siê domy¶lam, z okazji 70. rocznicy pacyfikacji wsi.

Ca³o¶æ robi na pierwszy rzut oka bardzo dobre wra¿enie. Atrakcyjna forma sprzyja zamys³owi propagowania historii tak¿e w¶ród m³odszej czê¶ci naszego spo³eczeñstwa. Niestety, z tekstem nie jest ju¿ tak weso³o...

Oprócz licznych b³êdów edytorskich, ju¿ na pierwszej stronie pojawiaj± siê b³êdy merytoryczne.  Mowa jest tam o tym, ¿e:

1.

II wojna ¶wiatowa dla mieszkañców Woli Zarczyckiej zaczê³a siê 8 wrze¶nia 1939 roku, kiedy do wsi wkroczy³y wojska niemieckie.

ad 1. Jak to mo¿liwe, skoro Wojsko Polskie tego dnia utrzymywa³o jeszcze obronê po pó³nocnej stronie Wis³y (w rejonie Nowego Korczyna)? Wkroczenie Wehrmachtu do Woli przyspieszono o ca³e 5 dni...

2. B³±d literowy w nazwie „Waldager”.

ad 2. Powinno byæ „Waldlager”.

3. [Mówi kapitan SS Hans Mack]

To, co robi± partyzanci w powiecie le¿ajskim jest nie do przyjêcia !!!

ad 3. Nie by³o ani przed wojn±, ani w trakcie okupacji powiatu le¿ajskiego.

4. <ostatnia strona — mowa o wysadzeniu mostu w Tryñczy/Chodaczowie> mostu strzec mia³ wg autorów oddzia³ SS. Mocna przesada. By³ tam prawdopodobnie oddzia³ Bahnschutz, czyli formacji przypominaj±cej nasz± SOK. Ponadto, rysuj±c fragment stra¿nicy kolejowej, rysownik zasugerowa³ siê jej dzisiejszym wygl±dem, bez muru attykowego. Co wiêcej, nie widaæ te¿ wykuszu (wie¿yczki), której w rzeczywisto¶ci z tej perspektywy nie zauwa¿yæ siê nie da.

Przykre to, ¿e tyle tu b³êdów, choæ jak wynika ze strony redakcyjnej, praca by³a konsultowana z magistrem historii...

Ostatnio edytowany przez Ursi (2016-11-17 16:34:29)

Offline

 

#2 2013-08-24 14:58:36

Plumer

U¿ytkownik

Zarejestrowany: 2011-07-07
Posty: 99
Punktów :   

Re: Za Polskê ginê; pacyfikacja Woli Zarczyckiej -- 20 czerwca 1943

S³awku zainspirowa³e¶ mnie do zapolowania na to do¶æ nietypowe wydawnictwo. I uda³o siê! Dziêki mojemu Koledze z pracy (dziêki Marku!) sta³em siê szczê¶liwym posiadaczem komiksu. Pierwsze wra¿enie rzeczywi¶cie bardzo pozytywne. Staranna szata graficzna, forma prezentacji nastawiona g³ównie na ludzi bardzo m³odych – i dobrze! Trochê ¿al zrobi³o mi siê na sercu, ¿e zabrak³o podobnej (a w³a¶ciwie ¿adnej?!) publikacji w 70. rocznicê pacyfikacji Le¿ajska. Wprawdzie nak³ad to tylko (a mo¿e a¿?) 1000 egzemplarzy Z nutk± zazdro¶ci zacz±³em lekturê komiksu, maj±c nadziejê, ¿e niedoci±gniêcia wskazane przez S³awka wyczerpuj± limit b³êdów faktograficznych. „Szczê¶cie” trwa³o do momentu uwa¿nego przeczytania tekstu.

W pierwszym zdaniu wstêpu od razu nieprawdziwa informacja dotycz±ca daty wkroczenia wojsk niemieckich do Woli Zarczyckiej, o czym napisa³ powy¿ej S³awek. Parê linijek ni¿ej wymieniono Tomasza Betkê ps. Manierka i Paw³a Siuzdaka ps. Dziunkowski, jako chyba najwa¿niejszych cz³onków podziemia. Ani s³owa o tym, ¿e dowódc± placówki nr 8 AK by³ ppor. in¿. Józef Siuzdak ps. Zatorski. Ale nie czepiajmy siê detali, formu³a komiksu a Autor wskaza³ wg niego najbardziej brawurowych ¿o³nierzy podziemia. No tak tylko z kolejnego zdania wynika, ¿e obaj Panowie brali udzia³ w odbiciu wiê¼niów z aresztu w ¯o³yni z 24/25 kwietnia 1943 r., a to ju¿ kolejne przek³amanie, gdy¿ drugi z nich nie by³ uczestnikiem tej akcji. Jednak i tê nie¶cis³o¶æ mo¿na by uznaæ za drobiazg i przej¶æ nad ni± do porz±dku dziennego.

Kilka stron dalej widzimy salê, do której wprowadzani s± aresztowani w czasie pacyfikacji mieszkañcy wioski, z perspektywy cz³owieka siedz±cego za parawanem. Cz³owiek ten, w dalszej czê¶ci publikacji, decyduje o losach zatrzymanych wskazuj±c na palcach wcze¶niej umówion± liczbê oznaczaj±c± ¶mieræ, obóz b±d¼ uwolnienie. Znajome? A jak¿e! Podobn± mistyfikacjê, niespe³na miesi±c wcze¶niej, Niemcy zastosowali podczas pacyfikacji w Le¿ajsku.

Na ostatniej stronie komiksu znalaz³ siê taki oto rodzynek:

„MOST NA WIS£OKU W TRYNCZY – PÓ¬NY WIECZÓR 14 KWIETNIA 1944 R. PARTYZANCI M.IN. OD MANIERKI I DZIUNKOWSKIEGO MINUJ¡… I WYSADZAJ¡ MOST BRONIONY PRZEZ ODDZIA£ SS”.

Na temat wysadzenia mostu w Tryñczy mia³em ju¿ przyjemno¶æ pisaæ na ³amach tego forum. W zwi±zku z tym przypomnê tylko krótko, ¿e most ten zosta³ wysadzony  w ramach akcji o kryptonimie „Jula”, w nocy z 5/6 IV 1944 r., a dokona³ tego oddzia³ Kedywu ze sto³ecznego batalionu „Zo¶ka”. Os³onê stanowi³y oddzia³y AK z Przeworska. Nie by³o w¶ród nich partyzantów od Manierki i Dziunkowskiego. Na temat obroñców mostu napisa³ wy¿ej S³awek.

Bardzo ¿a³ujê, ¿e wydana, pewnie niema³ym wysi³kiem, publikacja maj±ca u¶wietniæ 70. rocznicê pacyfikacji Woli Zarczyckiej, pomimo ¶wietnego pomys³u i szaty graficznej, w warstwie historycznej jest tak ma³o rzetelna (delikatnie sprawê ujmuj±c). Nie zak³adam z³ej woli Autora tekstu, jednak obawiam siê, ¿e korzysta³ w g³ównej mierze z wcze¶niejszych publikacji „takiego jednego magistra historii”. Szkoda!

Pozdrawiam
Andrzej

Ostatnio edytowany przez Plumer (2013-09-02 21:17:51)

Offline

 

#3 2013-08-25 19:10:08

 Ursi

U¿ytkownik

SkÄ…d: Pomorze
Zarejestrowany: 2009-04-29
Posty: 313
Punktów :   
WWW

Re: Za Polskê ginê; pacyfikacja Woli Zarczyckiej -- 20 czerwca 1943

No to piêknie... piêknie... Niewarte papieru, na którym zosta³o wydrukowane...

Offline

 

#4 2013-08-28 17:31:50

 Ursi

U¿ytkownik

SkÄ…d: Pomorze
Zarejestrowany: 2009-04-29
Posty: 313
Punktów :   
WWW

Re: Za Polskê ginê; pacyfikacja Woli Zarczyckiej -- 20 czerwca 1943

Plumer — Twoja skrzynka jest pe³na i nie przyjmuje wiadomo¶ci...

Offline

 

#5 2013-08-30 15:19:29

Plumer

U¿ytkownik

Zarejestrowany: 2011-07-07
Posty: 99
Punktów :   

Re: Za Polskê ginê; pacyfikacja Woli Zarczyckiej -- 20 czerwca 1943

Sorry, ju¿ powinno byæ ok.

Offline

 

#6 2013-09-02 21:22:39

Plumer

U¿ytkownik

Zarejestrowany: 2011-07-07
Posty: 99
Punktów :   

Re: Za Polskê ginê; pacyfikacja Woli Zarczyckiej -- 20 czerwca 1943

Przepraszam wszystkich ale musia³em poprawiæ mój tekst. Co¶ mi do koñca nie dawa³o spokoju. Sprawdzi³em dok³adnie w posiadanych materia³ach. W³a¶ciciel gospody o którego chodzi w publikacji by³ jednak konfidentem. To ja pomyli³em go z inn± osob± za co jeszcze raz przepraszam.

Offline

 

#7 2013-12-09 19:08:33

Plumer

U¿ytkownik

Zarejestrowany: 2011-07-07
Posty: 99
Punktów :   

Re: Za Polskê ginê; pacyfikacja Woli Zarczyckiej -- 20 czerwca 1943

Okazuje siê, ¿e oprócz okoliczno¶ciowego komiksu ukaza³a siê jeszcze taki oto artyku³ http://galicjusz.pl/prasa/article?str=& … c=1&page=2 , który jest przedrukiem z miesiêcznika Azalia nr 6/2013 (do ¶ci±gniêcia pod adresem http://www.nowasarzyna.eu/urzad-miasta- … /2013-rok/

Tu te¿ jest "ciekawie"! Tym razem Autorka podajê nieco inn± datê zajêcia Woli przez Niemców:

"Niemcy weszli do Woli Zarczyckiej 9 wrze¶nia 1939 roku."

Jak by³o naprawdê patrz wy¿ej.

Zauwa¿y³em, ¿e od d³u¿szego czasu we wszystkich publikacjach dotycz±cych pacyfikacji Woli, mitologizowana jest postaæ Tomasza Betki ps. "Manierka", któremu trzeba oczywi¶cie oddaæ nale¿ne mu miejsce w strukturach "wolañskiego" podziemia AK-owskiego i doceniæ jego nieprzeciêtn± odwagê. Jednak na Boga we wszystkim trzeba mieæ umiar. W tej publikacji pojawia siê nieco wiêcej informacji na temat dowództwa placówki nr 8 AK.

W pocz±tkach 1941 roku Jan Siuzdak z £êtowni, ps. Zatorski zacz±³ organizowaæ regularny ruch oporu.

Prawie wszystko siê zgadza poza imieniem. "Zatorski" mia³ na imiê Józef nie Jan. Mo¿e to szczegó³ ale...

Dalej Autorka napisa³a, zgodnie z prawd±, ¿e w sk³ad placówki wchodzi³y dwa plutony.

Dowódc± pierwszego z nich zosta³ Tomasz Betka ps. Manierka. Drugim dowodzili kolejno Jan Ruszak ps. Topolski i Pawe³ Siuzdak ps. Dziunkowski.

I znów mo¿e czepiam siê szczegó³ów ale pierwszym plutonem dowodzili w kolejno¶ci "Topolski" i "Dziunkowski" a drugim w kolejno¶ci Jan Buczkowski ps. "Kruk" (zamordowany 3 maja 1943 r.) i dopiero pó¼niej "Manierka"

Oba plutony liczy³y oko³o 400 ¿o³nierzy.

Mój Bo¿e! Oznacza to, ¿e sformowano 4 plutony. W rzeczywisto¶ci ka¿dy z plutonów liczy³ od ok. 60 do 80 ludzi.

Na temat akcji na Waldlager w Sarzynie te¿ naros³o sporo mitów (zarówno na temat zdobyczy jak i ilo¶ci wykonanych wypadów). Wielu pisz±cych na ten temat nie zdaje chyba sobie sprawy choæby z faktu, i¿ zorganizowana akcja na Waldlager wymaga³a zgody dowództwa Okrêgu AK. A wszelkie akcje indywidualne by³y zwyk³a samowol±, która mog³a siê skoñczyæ s±dem. Na temat zdobyczy Autorka napisa³a:

W 1943 roku zdobyli w ten sposób oko³o 24 tys. granatów i oraz 20 ton trotylu.

Pozostawiê to bez komentarza. Ka¿dy kto ma trochê wyobra¼ni ³atwo przeliczy sobie te wielko¶ci na co chce (plecaki, furmanki, ciê¿arówki?).
Dalej Autorka napisa³a o akcji odbicia wiê¼niów z posterunku ¿andarmerii w ¯o³yni przeprowadzonej w kwietniu 1943 r. i udziale w niej ¿o³nierzy AK z Woli:

Tam wspólnie z innymi oddzia³ami pod dowództwem kapitana Batury mieli odbiæ z posterunku ¿andarmerii kilku cz³onków organizacji, uwiêzionych za kolporta¿ wydawanej w Tarnobrzegu konspiracyjnej gazetki Odwet.

Z ca³ym szacunkiem ale nie o kolporterów gazetki chodzi³o w tej akcji a o dwóch uwiêzionych i torturowanych oficerach ze ¶cis³ego dowództwa okrêgu AK: Józefa Pucha³e ps. "Lis" oraz Józefa Wawrzkiewicza ps. "Z³om".

Na koniec pada stwierdzenie:

To by³y g³ówne powody pacyfikacji. Niew±tpliw± przyczyn± by³a tak¿e dzia³alno¶æ wójta Dümlera oraz zwerbowanych przez niego konfidentów, którzy dostali siê w szeregi organizacji.

Z jakiego powodu akcja w ¯o³yni mia³a przyczyniæ siê do pacyfikacji Woli a nie np. samej ¯o³yni lub £añcuta? Tego Autorka nie wyjawia. Wydawa³o mi siê do tej pory, ¿e podobnie jak w Le¿ajsku pacyfikacja Woli spowodowana by³a dzia³alno¶ci± agenturaln± w szeregach organizacji podziemnych, w tym wypadu w AK. Jeszcze nie tak dawno temu ka¿dy mieszkaniec Woli zna³ nazwisko g³ównego zdrajcy, zastrzelonego pó¼niej na podstawie wyroku WSS. Dzi¶ zapanowa³a jaka¶ dziwna amnezja. Pisze siê o wójcie Niemcu, so³tysie, w³a¶cicielu gospody. Te osoby oczywi¶cie te¿ mia³y swój udzia³ w sporz±dzaniu list proskrypcyjnych jednak "zas³ugi" trzech innych agentów a zw³aszcza jednego by³y znacznie wiêksze. A ju¿ trudno mi naprawdê uwierzyæ, ¿e jak pisze Autorka:

"G³ównym sêdzi±" by³ ukryty za rozwieszonym kocem, zamroczony alkoholem konfident.

.
Podobny chwyt psychologiczny Niemcy zastosowali podczas pacyfikacji Le¿ajska. Czy rzeczywi¶cie mo¿liwym jest by o losie zatrzymanych decydowa³ zapijaczony konfident w obecno¶ci szych z Gestapo z Jaros³awia i Rzeszowa? Raczej los skazañców by³ przes±dzony przed pacyfikacj±. Nie wierzê, ¿e hitlerowski aparat bezpieczeñstwa zdawa³by siê na tak± improwizacjê. Natomiast wierzê, ¿e by³a to perfidna gra psychologiczna.

Có¿, trudno mieæ wiêksze pretensje do Autorki, zwa¿aj±c na literaturê z jakiej korzysta³a pisz±c artyku³.

Pozdrawiam

Offline

 

#8 2013-12-09 20:25:28

 Ursi

U¿ytkownik

SkÄ…d: Pomorze
Zarejestrowany: 2009-04-29
Posty: 313
Punktów :   
WWW

Re: Za Polskê ginê; pacyfikacja Woli Zarczyckiej -- 20 czerwca 1943

Plumer napisał:

Tym razem Autorka podajê nieco inn± datê zajêcia Woli przez Niemców:

"Niemcy weszli do Woli Zarczyckiej 9 wrze¶nia 1939 roku."

A to dobre!!!

Offline

 

#9 2021-01-03 18:34:30

AniaW

Nowy u¿ytkownik

Zarejestrowany: 2020-12-28
Posty: 4
Punktów :   

Re: Za Polskê ginê; pacyfikacja Woli Zarczyckiej -- 20 czerwca 1943

Czy ta ksi±¿ka jest gdzie¶ do zdobycia? albo mo¿e jak±¶ inn± publikacjê w tym temacie mo¿ecie Pañstwo poleciæ?

Offline

 
stat4u

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi

[ Generated in 0.056 seconds, 11 queries executed ]


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.prawokul09.pun.pl www.bakugany.pun.pl www.gv.pun.pl www.dcforum.pun.pl www.natalialesz-forum.pun.pl