Niezale¿ne forum dla fascynatów dziejami Lezajska
A jakich potrzebujesz? Nie wkleje tu tego kwestionariusza, bo nie czuje siê uprawiony do dysponowania nim, skoro nawet nie znam stopnia pokrewieñstwa. Chodzi o to, ze ten Jan pomyli³ mi sie z bratem mojego pradziadka, Franciszkiem, który te¿ mieszka³ w Wólce £êtowskiej. Wszystko wysz³o na jaw jak zobaczy³em, ¿e Jan ma inne imiona rodziców niz mój Julian.
Offline
Ursi napisał:
A jakich potrzebujesz? Nie wkleje tu tego kwestionariusza, bo nie czuje siê uprawiony do dysponowania nim, skoro nawet nie znam stopnia pokrewieñstwa. Chodzi o to, ze ten Jan pomyli³ mi sie z bratem mojego pradziadka, Franciszkiem, który te¿ mieszka³ w Wólce £êtowskiej. Wszystko wysz³o na jaw jak zobaczy³em, ¿e Jan ma inne imiona rodziców niz mój Julian.
Jak napisa³em wcze¶niej Jan by³ w tym samym pu³ku co mój dziadek, i jak twierdzisz pochodzi³ z Wólki to chcia³bym Go umie¶cic na naszej li¶cie. Ale potrzebujê inf. do biogramu. Równie¿ o Franciszku
Offline
O Franciszku nie mam nic oprócz dat ¶mierci i urodzin.
Biogram Jana Ku³acza opracujê w wolnej chwili.
Pozdrawiam
S³awko
Ostatnio edytowany przez Ursi (2020-05-10 08:47:23)
Offline
W ostatnim Kurierze Powiatowym napisano ¿e Kazimierz Piziak dosta³ Virtuti Militari. Na zdjêciu w gazecie nie widac tego odznaczenia, a z informacji z innych ¼róde³ wiadomo mi ¿e :"Z publikacji autorstwa Ryszarda Rybki i Kamila Stepana „Rocznik Oficerski 1939”, Kraków 2006, Ksiêgarnia Akademicka, wynika, ¿e
kapitan Kazimierz Józef Piziak ( ur. 23.02.1893) by³ odznaczony:
• Krzy¿em Niepodleg³o¶ci,
• Krzy¿em Walecznych,
• Srebrnym Krzy¿em Zas³ugi.
Brak w niej natomiast informacji (stan na na dzieñ 23.03.1939) o odznaczeniu orderem Virtuti Militari."
I tu urodzi³ siê wLe¿ajku Kazimierz i dwa lata pó¼niej tak¿e ( ale z innych rodziców)
PS
W indeksie ksi±¿ki "Order Virtuti Militari 1792-1945" Krzysztofa Filipowa nie jest wymieniony Kazimierz Piziak jako udekorowany tym orderem wojskowym.
Offline
No tak, ja te¿ tam nie widzê VM...
Offline
Centralne Archiwum Wojskowe przys³a³o mi kserokopie dokumentów na nazwisko Jan Kuczek, które przepisa³am i za³±czam tutaj.
Dokumenty mówi±, ¿e zgin±³ w Nowosió³kach. Znalaz³am je na mapie w okolicach Miñska. Tak wiêc Jan nie zgin±³, jak rodzinna fama g³osi, ko³o Kijowa.
Wniosek na odznaczenie orderem „Virtuti Militari”
Dyneburg, dnia 15 marca 1920 r
Stopieñ: (podporucznik) Kapitan mianowany
Imiê i nazwisko: Kuczek Jan
Szczegó³owy opis czynu:
W okresie walk o Wilno w dniu 19 kwietnia 1920 r. Kompania 10-ta zajmuje linie poprzez ul. ¦w. Ignacego, Wileñsk±, Trock± i Niemieck±, zluzowawszy w nocy pu³k kaw. Wilno po zajêciu go impetem i rozmachem kawaleryjskim utrzymaæ nale¿a³o oraz rozszerzyæ stan posiadania.
Dnia 20 rano po zbadaniu sytuacji ppor.Kuczek na czele18 ludzi rozpoczyna samorzutnie atak, wychodz±c z ul. ¦w. Ignacego. Rozmach i bezprzyk³adna brawura z jak± wypda z zau³ków ulicznych zaskakuje w pierwszej chwili bolszewików z czego korzysta rozpêdzaj±c ich oddzia³y, które pospiesznie cofaæ siê poczynaj±. W pocz±tkach zaraz ataku zdobywa 2 karabiny maszynowe, wybijaj±c w³asnorêcznie obs³ugê. Sii³a ataku,rozpêd i b³yskawiczna szybko¶æ sprawiaj±, ¿e w pierwszym dniu walki dociera do ul. ¦wiêtojañskiej. Czynem swym sprawia, ¿e ca³a linia, porwana jego bezprzyk³adnym mêstwem rusza naprzód – i tak z lewej strony reszta kompanii , z prawej s±siednia kompania 9-ta. Akcja rozpoczêta przez ppor. Kuczka zadecydowa³a o wziêciu miasta w tak krótkim czasie. Nigdy niezmordowany zajmuje jedn± ulicê po drugiej, zawsze na przedzie, mê¿nie staje w ka¿dej sytuacji. Zo³nierz pierwszy raz udzia³ w walce bior±cy i to w walce ulicznej, rekrut, porwany zostaje bezprzyk³adnym wprost bohaterstwem ppor. Kuczka -- idzie te¿ za nim ¶lepo, ufaj±c mu bezwzglêdnie. W niektórych ulicach zdobywaæ by³o trzeba poszczególne domy, obsadzone licznymi karabinami maszynowymi – lecz i to nie powstrzymuje Kuczka – nie zastanawia siê na moment, lecz pêdem skacze przez okno do wnêtrza, granatami rêcznymi rozbija nieprzyjaciela i w ten sposób zdobywa kamienicê po kamienicy. W pewnym momencie wysforowawszy siê zbytnio wraz z jednym ¿o³nierzem obskoczony zostaje przez cofaj±ce siê bandy bolszewickie – chwila krytyczna, mog±ca ¿ycie kosztowaæ. Nie przera¿a go to jednak – ostatni granat jaki posiada rzuca w tê kupê, która pierzcha w panicznym strachu.
Pogarda ¶mierci, przytomno¶æ umys³u ratuje go we wszystkich sytuacjach a zachowanie siê jego w boju budzi zachwyt ¿o³nierza.
Naoczni Swiadkowie: Ppor Racz, Ppor. Pawlik
Wniosek na stopieñ orderu: Krzy¿ Srebrny V Klasy
Opinia Dowódcy Plutonu Kpt. M³ynarskiego: ¯o³nierz pierwszorzêdnej warto¶ci bojowej, pe³en rozmachu i nadzwyczajnej brawury, jakim oficer w boju byæ winien! Od 1914 przechodzi z 1 Brygad± Legionów wszystkie walki. Po rozwi±zaniu tej¿e, wraz z innymi idzie na front w³oski, by tam dzier¿yæ wysoko honor ¿o³nierza polskiego. Po upadku Austrii wraca do kraju wstêpuj±c z powrotem w szeregi polskie. Czynami swymi niecodziennymi wzbudza podziw i uznanie prze³o¿onych.
Ostatnio edytowany przez monika17 (2014-08-06 15:42:11)
Offline
Józef Ejczun urodzi³ siê 24 maja 1894 roku w Januszewicach na Litwie Kowieñskiej. Ojciec Apolinary, matka Anna Kowalewska. O¿eni³ siê z Ukraink± Wañczykówn± prawdopodobnie c. Bazylego i Emilii. Mieszka³ w Le¿ajsku razem ze szwagrem Micha³em Wañczykiem.
Józefowi Ejczunowi zosta³ mu nadany dekretem NW nr 14409/VM z 20.11.1922 r., Order Virtuti Militari 5 kl. nr 5852.
Micha³ Józef Wañczyk ur w 1903 r by³ policjantem, mgr filozofii UJ, zosta³ zamordowany w Charkowie, wiêc pewnie te¿ zosta³ odznaczony Orderem VM 5 kl.?
15 VI 2012 zosta³ posadzony w 100-lecie LO- D±b Katyñski przed budynkiem LO od strony ul Sk³odowskiej
Sylwetki Le¿ajszczan
http://lezajskiebiogramy.blogspot.com/2 … jozef.html
Ostatnio edytowany przez aord (2013-12-08 01:05:58)
Offline
Offline