historia leżajska

Niezależne forum dla fascynatów dziejami Lezajska


#1 2014-02-19 18:47:55

 Ursi

Użytkownik

Skąd: Pomorze
Zarejestrowany: 2009-04-29
Posty: 313
Punktów :   
WWW

Wojskowa i wojenna korespondencja braci Lejów

Jest mi niezmiernie miło mogąc poinformować, że właśnie ukazała się już moja nowa książka.

Jest to opracowanie korespondencji czterech braci z Gillershofu koło Leżajska. Niewielką część zbioru opublikowano w 2009 r. w pracy zbiorowej „Leżajskie drogi do niepodległości”, która — jak mi wiadomo — rozeszła się bardzo szybko i jest praktycznie niedostępna.

Władysław, Stefan, Piotr i Jan trafili do jarosławskich 90. Pułku Piechoty i 34. Pułku Piechoty Landwery.

Przywołam fragment przedmowy, którą napisał dr hab. Michał Baczkowski, prof. UJ:

Sławomir Kułacz podjął się trudnego zadania opracowania i opublikowania korespondencji rodziny Lejów spod Leżajska z czasu ich służby w c. k. armii oraz w niewoli rosyjskiej. Jego bohaterami są przedstawicielami nieźle wykształconej i dość zamożnej rodziny chłopskiej (Jan Leja występuje jako jednoroczny ochotnik, a więc po zdanym egzaminie maturalnym).[...] Widać, że piszący, tak żołnierze, jak i ich rodzina, byli zaznajomieni z nowinkami technicznymi, o czym świadczą m. in. wzmianki o telefonie, czy też nalegania matki, by służący w wojsku syn wysyłał do domu telegramy. Z tekstu pierwszych kartek widać wyraźnie, że zmobilizowani żołnierze wierzyli, że wojna będzie krótkotrwała. Stąd też wynikało ich zainteresowanie przebiegiem prac polowych, rekwizycjami koni przez wojsko w rodzinnej wsi itp. Treść korespondencji początkowych tygodni wojny wskazuje na optymizm panujący wśród żołnierzy oraz na nie najgorsze zaopatrzenie w żywność i sprzęt. W rezultacie dominujące było przekonanie o rychłym zwycięstwie. W miarę przedłużania się wojny te naiwne nieco złudzenia powoli zanikły, co w samej korespondencji znajduje swoje odbicie w postaci krótkich komunikatów dotyczących jedynie stanu zdrowia oraz losu najbliższych.
[...]
Pomimo wszystkich ograniczeń związanych z analizowaniem korespondencji wojskowej, publikacja treści kartek pocztowych rodziny Lejów jest interesującym przyczynkiem do dziejów Polaków w mundurach armii zaborczych podczas I wojny światowej. Nie dowiadujemy się z niej, rzecz jasna, o wielkich wydarzeniach historii, tylko o problemach dotyczących mieszkańców galicyjskiej wsi w realiach Wielkiej Wojny. Ta mikrohistoria jest wszakże w wielu aspektach ciekawsza od publikacji kolejnych pamiętników ważnych niegdyś, a obecnie zapomnianych, mężów stanu. Niewątpliwie najważniejszym wnioskiem wynikającym z lektury będzie fakt, że wśród galicyjskich mieszkańców wsi były osoby, które nie tylko swobodnie władały piórem, ale także potrafiły przelać na papier swoje doświadczenia z lat Wielkiej Wojny. Publikowana korespondencja jest ważnym przyczynkiem do historii elit wiejskich lat 1914–1918, jej mentalności i sposobu postrzegania świata. Na przykładzie rodziny Lejów możemy poznać, w jaki sposób to środowisko przeżywało wydarzenia Wielkiej Wojny.

Okładka:
http://s28.postimg.org/pv4pqr2nh/Clipboard01.jpg

Spis treści:
http://s7.postimg.org/et86w5uzv/Clipboard03.jpg

Okładka: miękka, matowa
Papier: kredowy 90g
Kolor: całość
Ilustracje: ponad 160 + 3 mapy

Skład i opracowanie typograficzne wykonał Tomasz Idzikowski.

Obecnie jestem posiadaczem i dysponentem całości nakładu. Osoby zainteresowane otrzymaniem omówionej książki proszę o kontakt: slawomir.kulacz@gmail.com

Z życzliwym pozdrowieniem,
SK

Offline

 

#2 2014-08-28 08:39:21

 Ursi

Użytkownik

Skąd: Pomorze
Zarejestrowany: 2009-04-29
Posty: 313
Punktów :   
WWW

Re: Wojskowa i wojenna korespondencja braci Lejów

Serdecznie zapraszam na spotkania promujące książkę:

5 września – Przemyśl, I LO im. J. Słowackiego, godz. 9.00
6 września – Sanok, Zamek, Sala Gobelinowa, godz. 14.00
10 września – Leżajsk, Biblioteka Publiczna, sala reprezentacyjna, godz. 17.00

Ostatnio edytowany przez Ursi (2014-08-28 08:39:36)

Offline

 

#3 2014-09-10 20:45:00

genek72

Administrator

7248598
Zarejestrowany: 2009-04-18
Posty: 1137
Punktów :   

Re: Wojskowa i wojenna korespondencja braci Lejów

Moich kilka uwag do książki.
Jest kilka błędów dotyczących rodziny Lejów (str. 7)
1) Jan urodził się dzień później tj 29 pażdziernika 1888 r http://www.szukajwarchiwach.pl/59/1272/ … eR_VPUFnEg
2) Antonina ur. się 1 czerwca 1890 r. http://www.szukajwarchiwach.pl/59/1272/ … 4l-9LFP65A
3) Piotr ur. się 29 czerwca http://www.szukajwarchiwach.pl/59/1272/ … -OMUjZCfmA
4) nie licząc dzieci zmarłych mieli jeszcze jedną córkę - najstarszą (wg moich informacji) Genowefę ur. w Zołynii 24 grudnia 1880 r. W 1904 r. wzięła ślub z Jakubem KApelem z kolonii Burgau koło Lubaczowa.
Na zdjęciu ze strony36 (prawym) stojący z tyłu po lewej stronie to chyba Jan Leja http://www.lezajskhistoria.pun.pl/_fora/lezajskhistoria/gallery/2_1410370565.jpg
Na tym zdjęciu pewnie jest błędna data bo już wtedy nie żył.
A siedzący to może Michał Kuczek ?http://www.lezajskhistoria.pun.pl/_fora/lezajskhistoria/gallery/2_1410370678.jpg
Pozdrawiam
genek

Offline

 

#4 2014-09-11 19:29:03

 Ursi

Użytkownik

Skąd: Pomorze
Zarejestrowany: 2009-04-29
Posty: 313
Punktów :   
WWW

Re: Wojskowa i wojenna korespondencja braci Lejów

Podawałem według danych otrzymanych od B. Rupa (on z kolei spisywał z akt parafialnych). Datę ur. Piotra podawałeś mi sam... A Genowefa nie pojawia się chyba nigdzie w korespondencji...

genek72 napisał:

Na zdjęciu ze strony36 (prawym) stojący z tyłu po lewej stronie to chyba Jan Leja

Wątpię, bo zdjęcie jest z 1915 r., a wtedy Jan był jeszcze cywilem. Zresztą miałby już jakieś dystynkcje.,

genek72 napisał:

Na tym zdjęciu pewnie jest błędna data bo już wtedy nie żył.

Ale to nie do mnie uwagi, bo to nie moja książka! :-) Zresztą tłumaczyłem wczoraj, że fotka ta, powszechnie uważana za ostatnią fotkę Jana, nie może go przedstawiać, bo nie zgadza się stopień i obecność medali.

genek72 napisał:

A siedzący to może Michał Kuczek ?

Tak, to Michał, mój błąd.

PS Proszę o pomoc w rozprowadzeniu nakładu – kiedy się wyczerpie, światło ujrzy wydanie II, poprawione i uzupełnione.

Ostatnio edytowany przez Ursi (2014-09-11 22:21:12)

Offline

 

#5 2014-09-15 13:13:26

 Ursi

Użytkownik

Skąd: Pomorze
Zarejestrowany: 2009-04-29
Posty: 313
Punktów :   
WWW

Re: Wojskowa i wojenna korespondencja braci Lejów

Miło mi poinformować, że książka jest od dziś do kupienia w księgarni NOVA w Leżajsku (ul. Mickiewicza 16).

Offline

 

#6 2014-09-16 20:48:35

 aord

Użytkownik

Call me!
Skąd: Leżajsk
Zarejestrowany: 2009-04-18
Posty: 378
Punktów :   
WWW

Re: Wojskowa i wojenna korespondencja braci Lejów

Offline

 

#7 2014-10-14 14:33:12

 Ursi

Użytkownik

Skąd: Pomorze
Zarejestrowany: 2009-04-29
Posty: 313
Punktów :   
WWW

Re: Wojskowa i wojenna korespondencja braci Lejów

Jest ktoś w stanie ustalić datę urodzin Zofii Lejowej?

Potrzebowałbym jeszcze datę ślubu Marianny z Michałem Kuczkiem.

A już zupełną bombą byłoby znalezienie daty śmierci Jana, męża Zofii.

Ostatnio edytowany przez Ursi (2014-10-14 14:40:23)

Offline

 

#8 2014-10-14 19:13:04

genek72

Administrator

7248598
Zarejestrowany: 2009-04-18
Posty: 1137
Punktów :   

Re: Wojskowa i wojenna korespondencja braci Lejów

Ursi napisał:

Potrzebowałbym jeszcze datę ślubu Marianny z Michałem Kuczkiem.

27 listopada 1907 r w Giedlarowej.
Jan Leja już wtedy nie żył, ale żył w lipcu 1904 r.kiedy to najstarsza jego córka Genowefa wychodziła za Jakuba Kapel.
Pozdrawiam
genek

Offline

 

#9 2014-10-16 18:10:52

 Ursi

Użytkownik

Skąd: Pomorze
Zarejestrowany: 2009-04-29
Posty: 313
Punktów :   
WWW

Re: Wojskowa i wojenna korespondencja braci Lejów

Dzięki!

Cholera, z tą Gienią to niezła zagadka, bo ani słowem się o niej nie zająknęli w zachowanej korespondencji...

Nie zastanawia Cię ta rozbieżność między datami urodzin w różnych źródłach? Zawsze ten jeden dzień! B. Rup spisywał z akt giedlarowskich, Ty z żołyńskich... To samo z Tupajem! Rydel podaje jeden dzień, Ty znalazłeś dzień wcześniejszą datę. O co chodzi?

Offline

 

#10 2014-10-16 19:09:22

genek72

Administrator

7248598
Zarejestrowany: 2009-04-18
Posty: 1137
Punktów :   

Re: Wojskowa i wojenna korespondencja braci Lejów

Czasami ludzie mylą urodziny z chrztem

Offline

 

#11 2014-10-17 08:59:10

 Ursi

Użytkownik

Skąd: Pomorze
Zarejestrowany: 2009-04-29
Posty: 313
Punktów :   
WWW

Re: Wojskowa i wojenna korespondencja braci Lejów

No ale jak?
Skąd bierze się wcześniejsza data? W Lejach zwykle podawałeś mi dzień późniejszą, a domyślam się, że brałeś to z księgo narodzin. Chrzest dzień przed urodzeniem?
Po drugie -- czy tak wiele dzieci chrzczono już na drugi dzień? Myślałem, że śpieszono się w przypadku chorowitych...

Offline

 

#12 2015-05-28 13:06:13

 Ursi

Użytkownik

Skąd: Pomorze
Zarejestrowany: 2009-04-29
Posty: 313
Punktów :   
WWW

Re: Wojskowa i wojenna korespondencja braci Lejów

Uwaga!

W związku z tym, że czeka mnie przeprowadzka, a jeszcze trochę egzemplarzy zostało, zaczynam wyprzedaż: do końca maja „Wojskowa i wojenna...” kosztuje 10 zł! Przesyła gratis!

Zapraszam do kontaktu: slawomir.kulacz@gmail.com !

Offline

 
stat4u

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.twmodlin.pun.pl www.southtransylvania.pun.pl www.gfpbf.pun.pl www.shinobidezain.pun.pl www.kidsfree.pun.pl