Niezależne forum dla fascynatów dziejami Lezajska
Maciejowski Bolesław Dominik Tadeusz - - Strz. - - 6 XII 1918, Dębno, p. Łańcut; zm. 21 VIII 1942, Aszchabad, CP, 26. http://www.stankiewicze.com/index.php?kat=31&sub=619
Offline
Dwa ciekawe teksty http://www.honor.pl/ksiegi-ipn/mater-rzeszow.doc Skazani na karę śmierci
przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Rzeszowie w latach 1946-1954 pod redakcją Tomasza Berezy i Piotra Chmielowca
Drugi tekst to archiwum wschodnie a tam wzmianka o losach Kazimierza Chmury pod nr. ZS 383 http://www.karta.org.pl/pdf/orginal/12633417378880.pdf
Offline
O Edwardzie Garbacki, za http://www.zwpsw.fora.pl/sprawy-biezace … i,339.html EDWARD GRABSKI, <SIC!> zginął w wieku czterdziestu kilku lat; 3 sierpnia 1949 roku. Urodził się w Leżajsku, tam żył i pracował. Najpierw w Stronnictwie Narodowym, a po wybuchu wojny w 1939 roku walczył w szeregach w NOW. Od 1942 roku działał w Armii Krajowej, kiedy to NOW po scaleniu weszła w skład AK. W okresie okupacji sowieckiej, w latach 1944-1947, walczył w szeregach NOW i NZW. Po ujawnieniu w 1947 roku pracował jako uzdolniony i znany rzemieślnik, a przed wojną był konserwatorem na Zamku Królewskim w Warszawie. Garbacki był kawalerem i miał tylko starszą siostrę
"W maju 1949 r. przed WSR w Rzeszowie odbył się proces kierownictwa okręgu rzeszowskiego NZW (NOW). Piotr Woźniak, Ludwik Więcław "Śląski" - komendant Inspektoratu "Hanka" (powiaty: Łańcut, Przeworsk, Nisko i Janów Lubelski), Edward Garbacki "Róża" - skarbnik tego inspektoratu, oraz Jan Skóra, zostali skazani na karę śmierci. W dniu 5 listopada 1949 r. na Zamku w Rzeszowie L. Więcław i E. Garbacki zostali straceni, natomiast P. Woźniakowi i J. Skórze karę śmierci zamieniono na długoletnie więzienie. Nie wszyscy żołnierze NZW (NOW) podporządkowali się rozkazowi zaprzestania działalności konspiracyjnej. Jedną z najdłużej funkcjonujących jednostek była grupa Adama Kusza "Garbatego", wywodząca się z dawnego oddziału Józefa Zadzierskiego "Wołyniaka", zlikwidowana 19 sierpnia 1950 r. przez grupę operacyjną UB-KBW. Ocaleli z tej akcji dwaj partyzanci ukrywali się jednak jeszcze bardzo długo, korzystając z przychylności ludności wiejskiej Zasania. Dopiero 11 lutego 1959 r. aresztowano w Kulnie Michała Wierzbę "Krupę", zaś 2 stycznia 1962 r. w bunkrze koło Huty Krzeszowskiej - Andrzeja Kiszkę "Dęba".
za: http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/359/925/
Offline
Sprostowanie:
Zenon Śliwiński po powrocie z obozu koncentracyjnego w 1945, aresztowany w 1946, więzień aresztu śledczego przy ul. Jagielońskiej i więzienia na Zamku w Rzeszowie oraz więzienia we Wronkach, skazany na 6 lat, zwolniony na mocy amnestii po 3 latach w 1949.
Offline
Nowy użytkownik
poszukuje fotografii (lub kontaktu z rodziną; w tym celu ) Bronisława Prażucha ps. „Dąbrowski”, ur.1913 r., urzędnika samorządowego, zam. Raciechowice, skazanego 23 VI 1947 wyrokiem WSR Kraków za działalność w WiNie, który później osiedlił się na stałe w m. Grodzisko Dolne pow. Leżajsk. Miał tu pracować w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej
Jestem autorem wystawy: "Bohaterowie wyklęci- powiat myślenicki 1945-56" esponowanej w dawnym budynku PUBP Myślenice i poświeconej mieszkańcom powiatu myslenickiego represjonowanym przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa w/w latach.
kontakt: z.kalinowski@myslenicki.pl
Offline
Proponuję szukać poprzez stronę http://www.grodziskodolne.pl/index.php
Offline
W dniu 25 marca 1945 r., w Niedzielę Palmową o godzinie 5.00, zbrodniarze z PUBP w Biłgoraju, NKWD i LWP KBW rozpoczęli pacyfikację Brzyskiej Woli. Aresztowano ok. 40 osób. Następnie oddziały pacyfikacyjne udały się do Kuryłówki gdzie aresztowano kolejnych 7 osób. Aresztowanych załadowano do krytego samochodu ciężarowego i kolumna ruszyła w kierunku Kulna. W miejscowości Kulno na łączce przy szosie rozstrzelano bez sądu następujące osoby:
1. Stanisław Diakiewicz żołnierz AK
2. Franciszek Socha żołnierz AK
3. Piotr Piotrowski żołnierz AK
4. Józej Głąb żołnierz AK
5. Kazimierz Korczowski vel Karczowski żołnierz AK
6. NN z oddziału Wołyniaka
oraz 5 osób o nieustalonych nazwiskach, repatriantów z kresów wschodnich.
UB "reprezentował" m.in ppor. Józef Leśniak.
Ks. Kazimierz Węgłowski ówczesny proboszcz parafii rzymsko - katolickiej w księdze zgonów dokonał stosownych wpisów z podaniem przyczyny śmierci tj. "Zastrzelony i tu podał przez kogo". W późniejszym czasie w kancelarii parafii zjawili się funkcjonariusze WUBP z Rzeszowa i skonfiskowali księgę. Księdza Węgłowskiego później przez wiele lat nękano i przesłuchiwano pod byle pretekstem. Później okazało się, że "nieznany sprawca" wydrapał słowa po "Zastrzelony .......... ".
W galerii dodałem skan kserokopii fragmentu księgi zgonów z widocznymi śladami usunięcia wskazania winnych tej tragedii.
Offline
rg napisał:
Cytuję:
Co prawda nie zginął na wojnie, ale uważam, że warto go tutaj wpisać.
Autor robi sobie komedię, a nie listę poległych...
Ja też nie łapię o co chodzi. Może rg uważa, że za ofiary represji można uznać tylko tych co zginęli natomiast Ci co przeżyli represje komunistyczne nie zasługują na miano ofiar? Tylko o co chodzi z tym cytatem? O którą wojnę chodzi i kogo cytuje rg?
Ostatnio edytowany przez Plumer (2012-02-26 19:27:08)
Offline
Autorów listy (ofiar, a nie poległych) to jest wielu. A jakoże ja się akurat tą listą opiekuję, to powiem, że mało jest komedii o czasach wczesnej komuny. Przypomina mi się tylko "Pułkownik Kwiatkowski" Kazimierza Kutza.
Offline
UDZIAŁ KSIĘŻY DIECEZJI PRZEMYSKIEJ OBRZĄDKU
ŁACIŃSKIEGO W DZIAŁALNOŚCI PODZIEMIA ANTYKOMUNISTYCZNEGO
W LATACH 1944–1956. PRZYCZYNY
– FAKTY – REPRESJE http://www.wtl.us.edu.pl/e107_plugins/w … tr=217-234
Offline
25 marca 2015 r o godz. 17:00 w Kuryłówce par. Tarnawiec w kościele pw. św. Józefa odbyły się uroczystości związane z zabójstwem Janiny Oleszkiewicz-Przysiężniak ps. "Jaga" łączniczki i sanitariuszki w Oddziałach NOW-AK i Zgrupowania NZW, bohaterki książki Szymona Nowaka "Dziewczyny Wyklęte". Po zakończeniu mszy św.- złożenie wieńców na jej grobie i prelekcja, którą wygłosiła doktorantka KUL z Jarosławia Pani Wioletta Gut- Siudak. To pierwsze wydarzenie o Żołnierzach Wyklętych w Kuryłówce od czasów zakończenia wojny. Organizatorem był Jerzy Przysiężniak - siostrzeniec mjr.Franciszka Przysiężniaka ps. „OJCIEC JAN” oraz Ruch Narodowy i Zarząd Okręgu NSZ w Lublinie.
http://aordycz.blogspot.com/2015/02/jan … -1922.html
http://aordycz.blogspot.com/2015/03/70- … aniny.html
Film ze spotkania
https://www.youtube.com/watch?t=488&v=YP4Q-1KTKO0
Ostatnio edytowany przez aord (2015-03-27 00:42:36)
Offline
Offline