historia leżajska

Niezależne forum dla fascynatów dziejami Lezajska


#1 2021-01-02 16:46:48

ACZygmunt

Użytkownik

Skąd: Gdynia
Zarejestrowany: 2014-12-31
Posty: 40
Punktów :   

Maruszak

Nowy Rok rozpoczęty z m.in. postanowieniem uzupełnienia braków w drzewie. Na razie skromnie, bo trzeba będzie stopniowo uzupełniać braki.


  1. Szukam daty zgonu Marianny Miedziocha (żony Karola) z Maruszaków, córki Antoniego i Franciszki. Ślub brała w 1902.

  2. Drugie pytanie dot. jej brata Leona (1866-1933). Z Apolonią z Makosików miał Michała, Józefa i Franciszka (czyżby wszyscy zmarli jako dzieci?) - było jeszcze jakieś potomstwo? A z drugą żoną Agnieszką Kisielewicz doliczyłem się Bronisława, Władysława, Marii, Julii, Franciszka i Zofii. Znów, czy było więcej dzieci? I czy tylko Bronisław i Franciszek założyli rodziny?

  3. Czyim synem był Jan Maruszak (ur. 2 cze 1854), mąż Marii Malec

  4. Czyim synem był Karol Maruszak, mąż Anny Malec

A reszta stopniowo.

Offline

 

#2 2021-01-06 14:04:03

perf

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-05-17
Posty: 109
Punktów :   

Re: Maruszak

2. Drugie pytanie dot. jej brata Leona (1866-1933). Z Apolonią z Makosików miał Michała, Józefa i Franciszka (czyżby wszyscy zmarli jako dzieci?) - było jeszcze jakieś potomstwo? A z drugą żoną Agnieszką Kisielewicz doliczyłem się Bronisława, Władysława, Marii, Julii, Franciszka i Zofii. Znów, czy było więcej dzieci? I czy tylko Bronisław i Franciszek założyli rodziny?

Najlepszym (grupowym) potwierdzeniem potomstwa była by sprawa spadkowa, jednak nie figuruje w inwentarzu AP Rzeszów. Prawdopodobnie spalona z częścią dokumentacji z leżajskiego Sądu.

MARUSZAK Leon, data śmierci: 22/7 1933, Nr domu: 534 Leżajsk.   Numer akt:  A 392/33  (numer sprawy spadkowej).

Można próbować szukać testamentu lub dekretu przyznania spadku z tym numerem w AP Rzeszów.  Zbiory nie zdigitalizowane.

Offline

 

#3 2021-01-06 18:15:23

ACZygmunt

Użytkownik

Skąd: Gdynia
Zarejestrowany: 2014-12-31
Posty: 40
Punktów :   

Re: Maruszak

Na razie mogę zapomnieć o wizycie... Ale to jest myśl, aby akta spadkowe przejrzeć.

Numer 534, to jaka dzisiaj ulica? Moi Maruszakowie to widzę z aktów ślubu to nr 529. I... gdy zerkam na mapę (tę dostępną on-line), to kompletnie mi się nic nie zgadza. Jeśli dobrze widzę, to niby te numery to droga na Siedlankę (chyba dzisiaj okolice Podolszyny i Sportowej). Chyba, że w międzywojniu zmieniono numerację. Natomiast rodzina prababki mieszkała pod klasztorem (okolice Kraszewskiego, Opalińskiego, Kochanowskiego). I jakoś mi się to nie trzyma.

Offline

 

#4 2021-01-06 19:23:50

perf

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-05-17
Posty: 109
Punktów :   

Re: Maruszak

Nie będzie się zgadzać, gdyż numery na mapie katastralnej z 1853 roku nie są numerami domów. Potrzebny jest operat do mapy by znaleźć właściciela z jego numerem domu.

Parcele budowlane:
MARUSZAK Jędrzej - nr domu 434 - numer na mapie 607
MARUSZAK Antoni - nr domu 616 - numer na mapie 738
MARUSZAK Antoni - nr domu 529 - numer na mapie 729
MARUSZAK Franciszek - nr domu 532 - numer na mapie 737
MARUSZAK Lorenz (Wawrzyniec?) - nr domu 533 - numer na mapie 736
MARUSZAK Franciszek - nr domu 677 - numer na mapie: 734
MARUSZAK Józef - nr domu 534 - numer na mapie: 739
MARUSZAK Franciszek - nr domu 539 - numer na mapie: 743


/edit:  Czyli wychodzi na to, gniazdo leżajskich Maruszaków było ulokowane przy dzisiejszej ul. Opalińskiego

Ostatnio edytowany przez perf (2021-01-06 19:33:31)

Offline

 

#5 2021-01-06 19:34:02

genek72

Administrator

7248598
Zarejestrowany: 2009-04-18
Posty: 1137
Punktów :   

Re: Maruszak

Z tego co widzę to większość numerów 5.. to Chałupki. Zmiana numeracji była. Spis jest na szukaj w archiwach. Co do 534 to właśnie Chałupki, a dzisiejsza Opalińskiego. Mieszkał tam z tego co się orientuję Leon Maruszak, szwagier Emilii Maruszak z d. Szwab

Offline

 

#6 2021-01-09 18:06:40

ACZygmunt

Użytkownik

Skąd: Gdynia
Zarejestrowany: 2014-12-31
Posty: 40
Punktów :   

Re: Maruszak

perf napisał:

Nie będzie się zgadzać, gdyż numery na mapie katastralnej z 1853 roku nie są numerami domów. Potrzebny jest operat do mapy by znaleźć właściciela z jego numerem domu.

Parcele budowlane:
MARUSZAK Jędrzej - nr domu 434 - numer na mapie 607
MARUSZAK Antoni - nr domu 616 - numer na mapie 738
MARUSZAK Antoni - nr domu 529 - numer na mapie 729
MARUSZAK Franciszek - nr domu 532 - numer na mapie 737
MARUSZAK Lorenz (Wawrzyniec?) - nr domu 533 - numer na mapie 736
MARUSZAK Franciszek - nr domu 677 - numer na mapie: 734
MARUSZAK Józef - nr domu 534 - numer na mapie: 739
MARUSZAK Franciszek - nr domu 539 - numer na mapie: 743


/edit:  Czyli wychodzi na to, gniazdo leżajskich Maruszaków było ulokowane przy dzisiejszej ul. Opalińskiego

No dobra, mądrej głowie dość po słowie... No i by się wszystko zaczynało zgadzać z opowieściami rodzinnymi. DZIĘKUJĘ
Ale tych różnych Maruszaków też widzę trochę jest - no, będzie w czym "sprzątać".

genek72 napisał:

Z tego co widzę to większość numerów 5.. to Chałupki. Zmiana numeracji była. Spis jest na szukaj w archiwach. Co do 534 to właśnie Chałupki, a dzisiejsza Opalińskiego. Mieszkał tam z tego co się orientuję Leon Maruszak, szwagier Emilii Maruszak z d. Szwab

A z tego co napisał perf, dom 534 należał najpierw do Józefa Maruszaka. Kto to był dla Leona, że on później mieszkał w jego domu?

Bo jak sądzę to:
MARUSZAK Jędrzej - nr domu 434 - w ogóle nie wiem, kto to...
MARUSZAK Antoni - nr domu 616 - czyżby chodziło o Antoniego, syna Andrzeja i Marianny z Makosików, męża Katarzyny Wańczyk?
MARUSZAK Antoni - nr domu 529 - to mój Antoni, mąż Franciszki z Karakułów
MARUSZAK Franciszek - nr domu 532 -
MARUSZAK Lorenz (Wawrzyniec?) - nr domu 533 - to też jak mniemam mój, mąż Marianny z Kowalskich, ojciec Antoniego
MARUSZAK Franciszek - nr domu 677 -
MARUSZAK Józef - nr domu 534 - w ogóle nie wiem, kto to...
MARUSZAK Franciszek - nr domu 539 -

Offline

 

#7 2021-01-10 18:31:10

perf

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-05-17
Posty: 109
Punktów :   

Re: Maruszak

A z tego co napisał perf, dom 534 należał najpierw do Józefa Maruszaka. Kto to był dla Leona, że on później mieszkał w jego domu?

Przykro mi, powiązań rodzinnych nie pomogę rozwikłać. Miasto Leżajsk genealogicznie u mnie nie występuje. Nie mam także źródeł by to sprawdzić.

Offline

 

#8 2021-01-12 09:22:01

genek72

Administrator

7248598
Zarejestrowany: 2009-04-18
Posty: 1137
Punktów :   

Re: Maruszak

ACZygmunt napisał:

Nowy Rok rozpoczęty z m.in. postanowieniem uzupełnienia braków w drzewie. Na razie skromnie, bo trzeba będzie stopniowo uzupełniać braki.


  1. Szukam daty zgonu Marianny Miedziocha (żony Karola) z Maruszaków, córki Antoniego i Franciszki. Ślub brała w 1902.

  2. Drugie pytanie dot. jej brata Leona (1866-1933). Z Apolonią z Makosików miał Michała, Józefa i Franciszka (czyżby wszyscy zmarli jako dzieci?) - było jeszcze jakieś potomstwo? A z drugą żoną Agnieszką Kisielewicz doliczyłem się Bronisława, Władysława, Marii, Julii, Franciszka i Zofii. Znów, czy było więcej dzieci? I czy tylko Bronisław i Franciszek założyli rodziny?

  3. Czyim synem był Jan Maruszak (ur. 2 cze 1854), mąż Marii Malec

  4. Czyim synem był Karol Maruszak, mąż Anny Malec

A reszta stopniowo.

Księga zgonów jest w trakcie przekazywania do Archiwum w Rzeszowie (niestety)
Do do dzieci Leona i Apolonii to to jeszcze była Cecylia ur. 15.10.1892 a zmarła 24.7.1896 pod numerem 534
Z Agnieszką Kisielewicz to była jeszcze Janina Petronela ur. 29,6,1925 a zm. 20,1,1928 r i 3.12.1914 r. rodzi im się martwe dziecko
Jeszcze Zofia wyszła za Władysława Martule w 1942 r.
Jan Maruszak był synem Tomasza, a wnukiem Wawrzyńca
Karol był synem Franciszka i Józefy (występującej pod 3 nazwiskami) Strycharz, Ziólkiewicz, Warchoł

Offline

 

#9 2021-01-12 09:45:15

genek72

Administrator

7248598
Zarejestrowany: 2009-04-18
Posty: 1137
Punktów :   

Re: Maruszak

perf napisał:

A z tego co napisał perf, dom 534 należał najpierw do Józefa Maruszaka. Kto to był dla Leona, że on później mieszkał w jego domu?

Przykro mi, powiązań rodzinnych nie pomogę rozwikłać. Miasto Leżajsk genealogicznie u mnie nie występuje. Nie mam także źródeł by to sprawdzić.

I tu jest zagadka
Sprawy rodzinne są b. proste. Leon był synem Antoniego i Franciszki z Karakułów czyli wnukiem Wawrzyńca, a Józef był jego bratem I tu jest zagadka. Jedyny Józef z ks. zgonów który do niego pasuje to umiera w 1858 w szpitalu jako żebrak. Zona jego w 1854 r. umiera pod numerem 532 (Mieszkał tam Wawrzyniec i jego dzieci z rodzinami)

Offline

 

#10 2021-01-12 12:37:04

ACZygmunt

Użytkownik

Skąd: Gdynia
Zarejestrowany: 2014-12-31
Posty: 40
Punktów :   

Re: Maruszak

genek72 napisał:

perf napisał:

A z tego co napisał perf, dom 534 należał najpierw do Józefa Maruszaka. Kto to był dla Leona, że on później mieszkał w jego domu?

Przykro mi, powiązań rodzinnych nie pomogę rozwikłać. Miasto Leżajsk genealogicznie u mnie nie występuje. Nie mam także źródeł by to sprawdzić.

I tu jest zagadka
Sprawy rodzinne są b. proste. Leon był synem Antoniego i Franciszki z Karakułów czyli wnukiem Wawrzyńca, a Józef był jego bratem I tu jest zagadka. Jedyny Józef z ks. zgonów który do niego pasuje to umiera w 1858 w szpitalu jako żebrak. Zona jego w 1854 r. umiera pod numerem 532 (Mieszkał tam Wawrzyniec i jego dzieci z rodzinami)

OK. Czyli Józef to syn Andrzeja i Marianny z Makosików. A kto był jego żoną? Rozumiem, że tu dzieci nie było, skoro dom finalnie gdzieś tam przeszedł na Leona. Czy były jakieś dzieci?

Offline

 

#11 2021-01-16 11:01:04

ACZygmunt

Użytkownik

Skąd: Gdynia
Zarejestrowany: 2014-12-31
Posty: 40
Punktów :   

Re: Maruszak

genek72 napisał:

ACZygmunt napisał:

Nowy Rok rozpoczęty z m.in. postanowieniem uzupełnienia braków w drzewie. Na razie skromnie, bo trzeba będzie stopniowo uzupełniać braki.


  1. Szukam daty zgonu Marianny Miedziocha (żony Karola) z Maruszaków, córki Antoniego i Franciszki. Ślub brała w 1902.

  2. Drugie pytanie dot. jej brata Leona (1866-1933). Z Apolonią z Makosików miał Michała, Józefa i Franciszka (czyżby wszyscy zmarli jako dzieci?) - było jeszcze jakieś potomstwo? A z drugą żoną Agnieszką Kisielewicz doliczyłem się Bronisława, Władysława, Marii, Julii, Franciszka i Zofii. Znów, czy było więcej dzieci? I czy tylko Bronisław i Franciszek założyli rodziny?

  3. Czyim synem był Jan Maruszak (ur. 2 cze 1854), mąż Marii Malec

  4. Czyim synem był Karol Maruszak, mąż Anny Malec

A reszta stopniowo.

Księga zgonów jest w trakcie przekazywania do Archiwum w Rzeszowie (niestety)
Do do dzieci Leona i Apolonii to to jeszcze była Cecylia ur. 15.10.1892 a zmarła 24.7.1896 pod numerem 534
Z Agnieszką Kisielewicz to była jeszcze Janina Petronela ur. 29,6,1925 a zm. 20,1,1928 r i 3.12.1914 r. rodzi im się martwe dziecko
Jeszcze Zofia wyszła za Władysława Martule w 1942 r.
Jan Maruszak był synem Tomasza, a wnukiem Wawrzyńca
Karol był synem Franciszka i Józefy (występującej pod 3 nazwiskami) Strycharz, Ziólkiewicz, Warchoł

Spłakałem się, bo... dopiero zauważyłem ten post Nie ma to jak dobrze dobrane okulary.
Niech AP w Rzeszowie sprawnie ją skanuje (wiem, marzenie), albo niech się otwiera, co by można było do nich z wizytą gospodarską wpaść. W każdym razie uzbrajam się w cierpliwość. Przy czym widziałem w innym temacie dość ciekawą dyskusję dot. samego Miedziochy, który... no właśnie w 24 batalionie strzelców służył podczas I wojny?
Jak mogę poprosić (via priv nawet) o daty dzienne urodzeń i zgonów dzieci Leona? Mam urodzenia Michała, Józefa, Franciszka, Bronisława, Władysława, Franciszka, Zofii i dodanych przez Ciebie dzieci. Brakuje mi zgonu Michała, urodzeń Marii i Julii.

Czyli mój Wawrzyniec (syn Andrzeja i Marianny), mąż Marianny Kowalskiej miał syna Antoniego (tego mojego) i Tomasza. Ale na takiego kogoś nigdzie się nie natknąłem. Mogę coś po tej linii poprosić? Żeby złapać wiatr i trop. A Franciszek i Józefa o nazwiskach 3... kolejni nie wiem skąd. Ale to jak mniemam jakaś dalsza rodzina.

I tak dla porządku (będę pewnie pokoleniami jechał):
Wawrzyniec i Marianna z Kowalskich

    1. Antoni i Franciszka z Karakułów Maruszakowie

      1.1. i 1.2. Tomasz i Ignacy (zm. dziećmi),
      1.3. Barbara (1 voto Stachurska, 2 voto Boniowska),
      1.4. Marianna (Karolowa Miedziocha),
      1.5. Józef (zm. dzieckiem),
      1.6. Franciszka (Sebastianowa Szpila),
      1.7. Józef (zm. dzieckiem),
      1.8. Karolina (Ignacowa Kisielewiczowa) - tu pytanie, czy to oni są rodzicami Tomasza, męża Marii Maruszak?
      1.9. Klementyna - czy to żona Władysława N/Raroga, matka Józefy, żony Franciszka Gduli?
      1.10. Władysław mąż Emilii Szwab
      1.11. Leon - omówiony wyżej

    2. Tomasz i ???

      2.1. Jan i Maria z Malców

        2.1.1. Franciszek mąż Balbiny z Opalińskich i potem Marianny ze Szpilów
        2.1.2. Ignacy mąż Stanisławy z Jaworskich
        2.1.3. Eleonora
        2.1.4. Józef
        2.1.5. Leon
        2.1.6. Wiktoria (Władysławowa Piotrowska)
        2.1.7. Katarzyna
        2.1.8. Tomasz mąż Anny z Dziwotów
        2.1.9. Balbina

        W osobnym terminie uśmiechnę się o dalsze info

Offline

 
stat4u

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.mbkserv.pun.pl www.avonismt2.pun.pl www.transport.pun.pl www.pokemon-stories.pun.pl www.infofutbol.pun.pl