historia leżajska

Niezależne forum dla fascynatów dziejami Lezajska


#1 2019-08-09 07:58:06

zbyszpyc

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2018-07-13
Posty: 7
Punktów :   

Cmentarz w Leżajsku

Witam serdecznie.
Czy istnieje jakaś przedwojenna ewidencja osób chowanych na cmentarzu w Leżajsku? Chodzi mi o osobę zmarłą w lipcu 1935 roku. Prawdopodobnie osoba ta jest pochowana ze swoją matką, zmarłą w 1930 roku. Osoba ta mieszkała i zmarła w Starym Mieście, z tego co wiem zmarłych ze SM chowano w Leżajsku. W ewidencji administracji cmentarza nie mają takiego pochówku, lecz ich inwentaryzacja grobów jest bodajże od roku 1970.
Czy taki grób mógł być przeniesiony po wojnie z Leżajska do Starego Miasta i jest to gdzieś odnotowane? Proszę o pomoc. Oferuję nagrodę pieniężną.
Prostuję. Grób szukanej osoby jest najprawdopodobniej w Starym Mieście. Uzyskałem informacje, iż w okresie 1936-1946 w Leżajsku pochowano tylko 6 osób zmarłych w Starym Mieście. Wszystko zatem wskazuje na to, że trzeba szukać w Starym Mieście.

Ostatnio edytowany przez zbyszpyc (2019-08-11 19:04:38)

Offline

 

#2 2019-08-27 09:39:52

piotr

Użytkownik

2306089
Zarejestrowany: 2009-05-26
Posty: 12
Punktów :   

Re: Cmentarz w Leżajsku

"Uzyskałem informacje, iż w okresie 1936-1946 w Leżajsku pochowano tylko 6 osób zmarłych w Starym Mieście"

Jest to dla mnie wątpliwa informacja, ponieważ cmentarz w Starym Mieście był cmentarzem przyparafialnym grekokatolickim. Stare Miasto była wioską mieszaną jeśli chodzi o wyznanie. Z mojej rodziny osoba pochodząca z Kresów, która znalazła azyl w Starym Mieście, zmarła w roku 1945 została pochowana na Cmentarzu w Leżajsku, gdyż w Starym Mieście nie było to możliwe ze względu na wyznanie.

Ostatnio edytowany przez piotr (2019-08-27 09:41:03)

Offline

 

#3 2019-08-27 10:01:25

zbyszpyc

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2018-07-13
Posty: 7
Punktów :   

Re: Cmentarz w Leżajsku

Moje informacje są raczej pewne, bo oparte na zachowanej księdze pochówków Cmentarza w Leżajsku. Odnoszę wrażenie, że Pan pobieżnie przeczytał mój post. Ja mam informacje, że przed wojna na cmentarzu grekokatolickim w Starym Mieście chowano również osoby wyznania rzymsko-katolickiego. To było takie ciche przyzwolenie. Jest spora różnica między pochówkiem w roku 1935, a pochówkiem w roku 1945. Nie napisał Pan jakiego wyznania był Pana krewny. Domyślam się, że rzymsko-katolickiego. Ponadto Pana krewny dla miejscowej ludności był, że tak brzydko napiszę "obcy", więc może specjalnie im nie zależało na pochówku w SM. Pozdrawiam.

Offline

 

#4 2019-08-28 18:50:47

ACZygmunt

Użytkownik

Skąd: Gdynia
Zarejestrowany: 2014-12-31
Posty: 40
Punktów :   

Re: Cmentarz w Leżajsku

zbyszpyc napisał:

Witam serdecznie.
Czy istnieje jakaś przedwojenna ewidencja osób chowanych na cmentarzu w Leżajsku? Chodzi mi o osobę zmarłą w lipcu 1935 roku. Prawdopodobnie osoba ta jest pochowana ze swoją matką, zmarłą w 1930 roku. Osoba ta mieszkała i zmarła w Starym Mieście, z tego co wiem zmarłych ze SM chowano w Leżajsku. W ewidencji administracji cmentarza nie mają takiego pochówku, lecz ich inwentaryzacja grobów jest bodajże od roku 1970.
Czy taki grób mógł być przeniesiony po wojnie z Leżajska do Starego Miasta i jest to gdzieś odnotowane? Proszę o pomoc. Oferuję nagrodę pieniężną.
Prostuję. Grób szukanej osoby jest najprawdopodobniej w Starym Mieście. Uzyskałem informacje, iż w okresie 1936-1946 w Leżajsku pochowano tylko 6 osób zmarłych w Starym Mieście. Wszystko zatem wskazuje na to, że trzeba szukać w Starym Mieście.

Witam,
niestety - tak jak uzyskałeś informacje z zarządu cmenatarza, tam ewidencja prowadzona jest dopiero od ok 50 lat. Sam szukam daty osoby pochowanej na cmentarzu, ale w dokumentach nie ma nic. Nigdy nie umarła, nigdy pogrzebu, tylko grobowiec stoi. Na parafii też nie ma stosownych dokumentów, także obawiam się, że trudno będzie znaleźć cokolwiek w szukanym temacie.

Offline

 

#5 2019-08-28 19:33:12

zbyszpyc

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2018-07-13
Posty: 7
Punktów :   

Re: Cmentarz w Leżajsku

Drogi Zygmuncie. Nie mam na myśli ewidencji z zarządu cmentarza. Istnieje ewidencja pogrzebów w Leżajsku od roku 1936. Z 1935 zachował się tylko jeden wpis, bodajże z sierpnia.

Offline

 
stat4u

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.4gottenworld.pun.pl www.transport.pun.pl www.avonismt2.pun.pl www.infofutbol.pun.pl www.mbkserv.pun.pl