Niezale¿ne forum dla fascynatów dziejami Lezajska
Dzieje Le¿ajska, 1996 str.491
CERKIEW numer 1
"Cerkiew le¿ajska pod wezwaniem Wniebowziêcia Pañskiego, ju¿ po przeniesieniu miasta na nowe miejsce, zbudowana by³a w obrêbie obwarowañ miejskich, w czê¶ci po³udniowo-zachodniej. Po latach na tym miejscu stanê³a synagoga ¿ydowska. [...] Gdy Tatarzy spalili cerkiew w 1624 roku w czasie oblê¿enia miasta, to w 1661 roku w tym samym miejscu postawiono now±, a gdy na skutek staro¶ci grozi³a ruin±, zosta³a w 1795 roku, za parocha Iwana Demuszewskiego, na nowo przebudowana. Ocala³a w czasie po¿aru miasta w 1811 roku, s³u¿y³a wiernym a¿ do 1832 roku. Dopiero po I wojnie ¶wiatowej rozebrano j±, przewieziono do Brzyskiej Woli i tam od nowa zbudowano"
Dzieje Le¿ajska, 1996 str.492
CERKIEW numer 2
"Wspomniana wcze¶niej cerkiew w Le¿ajsku pod wezwaniem Wniebowziêcia Pañskiego, niewieloka w swej powierzchni, nie wystarcza³a zwiêkszaj±cej siê liczbie mieszkañców, st±d ju¿ pod koniec XVII wieku przyst±piono do budowy drugiej cerkwi. W 1684 roku zakupiono za 70 z³p trzy pola: tzw. Olechowskie, Grzymkowskie i Skrutywskie na zboczu wzniesienia, tu¿ za bram± miejsk± jaros³awsk±, a w 1686 roku za parocha Iwana Komarnickiego po¶wiêcono na tym miejscu cerkiew pod wezwaniem Za¶niêcia Matki Bo¿ej. Po o¶miu latach ta drewniana cerkiew uleg³a po¿arowi (1699 rok). Na tym samym miejscu postawiono now± dopiero w 1720 roku, ale i tak w 1811 roku ca³kowicie sp³onê³a. Na tym samym miejscu wymurowano kolejny obiekt cerkiewny dopiero w latach 1828-1832, stoj±cy tam po dzieñ dzisiejszy."
Inwentarz parafialnej nowo wymurowanej Cerkwi Le¿ajskiej w roku 1833 spisany [odpis], str.9
KAPLICA
"W Le¿ajsku existowa³a niegdy¶ parafialna cerkiew drewniana która w roku 1811 podczas wielkiego ognia w Le¿ajsku grasuj±cego ze wszystkiemi swojemi wewnêtrznemi urz±dzeniami, sprzêtami i apparatami w Inwentarzu parafialnym pod dniem 15 pa¼dziernika 1806 wyprowadzonym a pod dniem 12 sierpnia 1807 roku buchhalterycznie zrektyfikowanym - spali³a siê. Wyj±wszy srebra tylko cerkiewne które od ognia uratowane [...] Po spaleniu siê wy¿ej wzmiankowanej cerkwi jak nabo¿eñstwo w Kaplicy drewnianej pod tytu³em W Niebowst±pienia Pañskiego za Synagog± ¿ydowsk± w Le¿ajsku existuj±cej od po¿aru ognia oszczêdzonej a¿ do czasu Cerkwi na tem placu, gdzie dawna spali³a siê wymurowanej odprawia³o siê"
Wed³ug Inwentarza - Cerkiew nr.1 nie by³a Cerkwi±, a Kaplic±, zapewne ze zezwoleniem na sprawowanie kultu Bo¿ego. Ma³a ró¿nica, ale jednak.
Jako ¿e cerkiew numer 2 znajdowa³a siê do spalenia w 1811 w tym samym miejscu co nowo wybudowana ¶wi±tynia w 1832 roku, to zastanawiam siê gdzie znajdowa³a siê Kaplica [Cerkiew nr.1 wed³ug prof.Pó³æwiartka] w s±siedztwie synagogi.
Offline
Cze¶æ.
W Le¿ajku w XVIII w. istnia³y dwie cerkwie: "nowa" na tym miejscu co jest teraz (cerkiew, cmentarz, plebania) i druga w Metryce Józefiñskiej nazwana star± (cmentarz ruski, . Po³o¿ona tak jak napisa³ Pó³æwiatek w cze¶ci po³udniowo zachodniej miasta niedaleko ulicy tylniej
Pozdrawiam
genek
Offline
Cze¶æ. No wiêc dalej jej szukam skoro "stara" by³a rozebrana po "I wojnie ¶wiatowej" to dlaczego nie mogê jej znale¼æ na katastralnej mapie Le¿ajska z 1853 roku? Najmniejsze szopy gospodarzy s± zaznaczone, a Cerkwi (chocia¿ my¶lê, ¿e to jednak Kaplica by³a) by nie nanie¶li ? Mo¿e jednak wcze¶niej zosta³a rozebrana ?
W Le¿ajsku by³o wiêcej ni¿ jedna synagoga ? - wed³ug Muzeum Historii ¯ydów Polski, synagoga mie¶ci³a siê na placu "Tartaku" : https://sztetl.org.pl/pl/miejscowosci/l … istniejaca
Pytam o synagogê, bo za ni± mia³a znajdowaæ siê ta Kaplica
Offline
Cze¶æ. Odno¶nie Ukraiñców , czy mo¿e kto¶ ma informacjê co siê sta³o z obrazem przedstawiaj±cym panoramê Le¿ajska , wisz±cym na scenie w budynku Pro¶wity ?
Offline
Namieszam jeszcze trochê. Cesarska kartografia te¿ pope³nia³a b³êdy oprócz mapy katastralnej mamy jeszcze tzw. Mapê Miega powsta³± w latach 1779-1783. Okazuje siê, ¿e s± ró¿ni±ce siê arkusze tej samej sekcji. Jak zamawia³em skany w Wiedniu nie wiedzia³em, ¿e za parê miesiêcy wystartuje serwis http://mapire.eu Umieszczone na nim pierwsze wojskowe zdjêcie Galicji czyli mapa Miega to w³a¶nie skan to¿samy ze skanem kt otrzyma³em z Kriegsarchiv. Na tej sekcji w Le¿ajsku nie ma cerkwi, ¿adnej zaznaczono tylko Bo¿ogrobców.
Tymczasem polskie ¶rodowisko historyków sz³o tropem analogowym i sukcesywnie wydawa³o mapy Miega w formie papierowej (http://www.iaepan.edu.pl/galicja/). Wa¿ne wydawnictwo poniewa¿ mapa Miega posiada³a tak¿e tak¿e opis - krótkie opisy miejscowo¶ci i konfiguracji terenu pod k±tem przydatno¶ci militarnej. Znalaz³o siê to w publikacji, jak równie¿ legenda do mapy.
Po lekturze tomu z "sekcj± le¿ajsk±" okaza³o siê, ¿e za³±czony wydruk nie jest to¿samy z powy¿ej opisanym - zawiera m.in. lokalizacjê cerkwi przy bramie jaros³awskiej. I tylko tej
Doda³em ten mapy fragment do Galerii
Ostatnio edytowany przez jasiek09 (2018-03-06 21:56:21)
Offline
jasiek09 - dobre oko, ja do tej pory my¶la³em, ¿e te sekcje mapy dotycz±ce okolic Le¿ajska zamieszczone na mapire.eu (1763-1787) s± to¿same z sekcjami (#129 i #130) wydanymi w publikacji "4B Galicja na jozefiñskiej..." mi³e zaskoczenie
Na tyle ile rozumiem filozofiê tworzenia map wojskowych / topograficznych - to budynki ma³o okaza³e lub nie tworz±ce szczególnych punktów odniesienia mog³y byæ pominiête. Jak widaæ na przyk³adzie, który przytoczy³e¶ dwa szkice z bliskiego sobie okresu, a cerkiew raz nie by³a zaznaczona. Nie wspominaj±c ju¿ o tym ¿e powinny byæ dwie Na dzieñ dzisiejszy zak³adam, ¿e nie by³y okaza³e architektonicznie.
Mapa katastralna 1853 to ju¿ inny temat, tam powinno byæ wymierzone wszystko dok³adnie i opisane. Ale jeszcze nie sprawdza³em operatu do tej mapy, mo¿e on co¶ wyja¶ni.
Offline