historia le¿ajska

Niezale¿ne forum dla fascynatów dziejami Lezajska


#1 2010-07-22 10:16:09

 Ursi

U¿ytkownik

SkÄ…d: Pomorze
Zarejestrowany: 2009-04-29
Posty: 313
Punktów :   
WWW

Dzieje Ziemi Grodziskiej; By pokolenia pamiêt³y sk±d nasz ród…

Dzieje Ziemi Grodziskiej; By pokolenia pamiêta³y sk±d nasz ród… pod red. W³odzimierza Bonusiaka.
Grodzisko Dolne 2009.
ISBN 978-83-930400-0-1

Jest ju¿ nowa monografia historyczna Grodziska. Dziwne, bo data wydania, która widnieje na stronie tytu³owej to 2009. No ale to szczegó³. Pozycja bardzo ciekawa, schludnie wydana, wielu autorów (choæ w du¿ej mierze tzw. stare pokolenie), aspektów, tak¿e jêzykowych i etnograficznych (ku mojej dodatkowej uciesze artyku³ o gwarze grodziskiej z prze¶miesznym opowiadaniem w transkrypcji fonetycznej).

Jako ¿e zainteresowania mam takie a nie inne, pierwszy przeczytany fragment dotyczy³ I wojny ¶wiatowej. No a tam, jak kto¶ powiedzia³, stary autor, stare b³êdy. Zatrwa¿aj±ce. A co ciekawsze, nie wiadomo sk±d takie rzeczy siê bior±, bo brakuje przypisów. Szkoda te¿, ¿e taki znawca II wojny ¶wiatowej jak W. Bonusiak da³ siê nabraæ na 10 wrze¶nia jako datê zajêcia Le¿ajska przez Niemców...


Uwagi dotycz± podrozdzia³u „Grodzisko podczas pierwszej wojny ¶wiatowej” w „Grodzisko pod zaborem austriackim” Alojzego Zieleckiego [w:] Dzieje Ziemi Grodziskiej; By pokolenia pamiêta³y sk±d nasz ród… pod red. W³odzimierza Bonusiaka.

s. 233
1.

Mobilizacja objê³a mê¿czyzn I powo³ania, klas od 1-19, w wieku od 19-37 lat. W II powo³aniu mieli stawiæ siê rezerwi¶ci 5 klas, w wieku od 38-42 roku ¿ycia.

a) Zarz±dzona na 28 lipca 1914 mobilizacja by³a czê¶ciowa (przeciw Serbii; obejmowa³a 8 z 16 korpusów; nie dotyczy³a korpusów galicyjskich!) i podlegali jej mê¿czy¼ni w wieku 22–37 lat. Przy generalnej mobilizacji, (og³. 1 sierpnia) której pierwszy dzieñ przypada³ na 4 sierpnia do³±czyli do nich mê¿czy¼ni w wieku 38–42 lat oraz dwudziestojednoletni rekruci z rocznika 1893. W czerwcu 1915 mobilizowano mê¿czyzn w wieku 19–42 lat.
b) Klas szkolnych, czy jak okre¶la³ to ustawodawca „klas wiekowych” (wszyscy mê¿czy¼ni urodzeni w ci±gu jednego roku)? Tego siê tutaj nie dowiemy.

2.

Si³y zbrojne Austro-Wêgier sk³ada³y siê z wojsk liniowych, obrony krajowej i pospolitego ruszenia. Wojska liniowe mia³y wszystkie rodzaje broni (piechotê, kawaleriê z artyleri± konn±, artyleriê wsparcia piechoty, saperów). Podstawowymi jednostkami by³y pu³ki o 4 batalionach liniowych, 1 batalionie zapasowym, 1 batalionie marszowym-odwodowym, 1 dywizjonie artylerii lekkiej, 1 batalionie karabinów maszynowych, kompanii ³±czno¶ci i szpitalu polowym. Pu³ki obrony krajowej nie posiada³y oddzia³ów wsparcia. By³o ich w Austrii 40. Na Wêgrzech odpowiada³y im pu³ki honwedów. Tworzono pó¼niej pu³ki kawalerii obrony krajowej.

a) Zamiast „wojsk liniowych” u¿ywa siê okre¶lenia „armii wspólnej"
b) Nale¿a³oby albo wymieniæ wszystkie rodzaje broni, albo listê w nawiasie zakoñczyæ  np. „etc”, bo to nie wszystkie „Waffengattungen”. A co wspiera³a artyleria to zale¿a³o od sytuacji i potrzeby.
b) Istnia³y tak¿e pu³ki trzybatalionowe, (w Landwehrze tylko takie).
d) Bataliony zapasowe tworzy³a tylko kadra.
e) Pu³ki nie posiada³y dywizjonów artylerii lekkiej.
f) Pu³ki nie mia³y batalionów karabinów maszynowych tylko „oddzia³y”, o wielko¶ci zbli¿onej do kompanii.
g) Pu³ki nie posiada³y kompanii ³±czno¶ci ani w³asnych szpitali polowych.
h) Nie rozumiem co Autor chce powiedzieæ stwierdzaj±c, ¿e pu³ki obrony krajowej nie mia³y oddzia³ów wsparcia.
i) Pu³ków Landwehry by³o 37 a nie 40.
j) Pu³ki kawalerii obrony krajowej istnia³y ju¿ przed wojn±, choæ zale¿y co autor rozumie przed „pó¼niej”.

3.

Pierwsze powo³anie umo¿liwi³o uzupe³nienie pu³ków skadrowanych i wstêpne przeszkolenie przedpoborowych. Na bazie okrêgów korpusów (w Galicji Dowództwo I Korpusu by³o w Krakowie, II Korpusu we Lwowie, z O³omuñca dowództwo Korpusu X przeniesiono do Przemy¶la) podczas wojny sformowano dywizje i armie.

a) Pu³ki nie by³y skadrowane, tylko na etatach pokojowych, które rozwiniêto w etaty wojenne.
b) Zmobilizowano tylko jeden nieprzeszkolony rocznik, dwudziestojednolatków.
c) Lwowski korpus nosi³ numer XI.
d) Korpus X przeniesiono do Przemy¶la przeniesiono ju¿ w 1889 roku, a nie jak wynika z narracji, po mobilizacji.

4.

Do Korpusu X nale¿a³y pu³ki liniowe: 40 pp rzeszowski, 45 pp sanocki, 77 pp Samborski, 90 pp jaros³awski, 10 pp przemyski; pu³ki obrony krajowej 17 rzeszowski, 18 sanocki; pu³ki jazdy 6 p u³anów rzeszowski, 8 p u³anów ³añcucki, 3 p u³anów jaros³awski (tworzy³y 11 brygadê kawalerii pod dowództwem Rajmunda Baczyñskiego w Jaros³awiu); w Rzeszowie stacjonowa³ 3 p u³anów obrony krajowej. Do tych pu³ków kierowano zmobilizowanych ze wszystkich Grodzisk.

a) Je¶liby nawet wymieniaæ tylko „polskie” pu³ki piechoty, to brakuje tu: 89. IR z Rawy Ruskiej, 9. IR ze Stryja.
b) Brakuje te¿ jaros³awskiego 34. Landwehrinfanterieregiment, z tej samej co 17. rzeszowski LIR brygady, oraz 33. LIR ze Stryja w jednej brygadzie z 18. LIR.
c) 8. Ulanenregiment nie by³ ³añcucki, tylko Lwowski, nie móg³ wiêc byæ w X Korpusie. Z £añcuta pochodzi³ 11. Husarenregiment.
d) 3. Ulanenregiment by³ przemyski, nie jaros³awski.
e) W Jaros³awiu powsta³a 5. Kavallerie Brigade, któr± dowodzi³ Otto Schwer Edler von Schwertenegg. 11. Kavallerie Brigade by³a czê¶ci± krakowskiej 7. Kavallerie Division.
f) Gwoli ¶cis³o¶ci: Grodziszczanie mogli trafiaæ tylko do jaros³awskich 90. IR i 34. LIR, oraz do jednostek bior±cych rekruta z terenu ca³ego X Korpusu (owszem, tak¿e do 3. Landwehr Ulanenregiment), ale na pewno nie do kawalerii we Lwowie czy Krakowie.

s. 234

5.

Æwiczy³y tu dywizje, armie okrêgów korpusów krakowskiego i przemyskiego

a) Co to s± „armie okrêgów korpusów”?

6.

Przez Grodzisko Górne, Dolne, Miasteczko i Wólkê Grodzisk± przemieszcza³y siê pu³ki galicyjskie i wêgierskie 4. Armii. Ponios³y one ciê¿kie straty pod Kra¶nikiem i Komarowem.

a) 4. Armia nie walczy³a pod Kra¶nikiem. Znalaz³a siê tu dopiero we wrze¶niu 1914 roku, ale wtedy mia³a ju¿ za sob± boje w Galicji Wschodniej.

7.

Armia I, dowodzona przez Victora Dankla[...]

a) Numery armii zapisuje siê cyfr± arabsk±.

8.

G³ównodowodz±cy frontem arcyksi±¿ê Fryderyk Habsburg […]

a) A w³a¶ciwie „Naczelny Wódz”.

s. 235

9.

7 pa¼dziernika opu¶cili oni [Rosjanie] powiat ³añcucki, zatrzymuj±c siê na prawym brzegu Sanu.

a) Sta³o siê to definitywnie dopiero 10 pa¼dziernika.

s. 236
10.

[…] przygotowa³ ofensywê dwu armii. Od Lublina w kierunku Sanu atakowa³a armia pod dowództwem genera³a Miko³aja Ruzskiego, na po³udnie od niej naciera³a armia pod dowództwem Aleksego Brusi³owa.

a) 3. Armia nie musia³a atakowaæ w kierunku Sanu, bo nad nim ju¿ by³a, natomiast 8. by³a na po³udnie od Dniestru, wiêc nijak maj± siê jej manewry do historii Grodziska.
b) Autor przeoczy³ zmianê na stanowisku dowódcy 3. Armii, bo w listopadzie 1914 roku by³ nim gen. Radko Dimitriew oraz powstanie 11. Armii oblegaj±cej Przemy¶l, miêdzy 3. i 8. Armi±.

11.

internowanych w obozie koncentracyjnym w Thalerthofie

a) B³±d literowy w nazwie Thalerhof.

12.

Pomagali im w tym ¿o³nierze czeskiego legionu sformowanego spo¶ród jeñców austriackich

a) Chodzi zapewne o Korpus Czechos³owacki.

s. 237
13.

12 maja 1915 roku Rosjanie opu¶cili £añcut, a w dniu nastêpnym Grodzisko. Do ekscesów nie dochodzi³o. Powtórnie dosz³o do ciê¿kich walk nad Sanem. W Grodzisku Górnym, w budynku szkolny, ulokowa³ siê sztab austriackiej dywizji […] Na plebanii i wikarówce w Grodzisku Dolnym stan±³ sztab korpusu, którym dowodzi³ genera³ Kirchbach.

a)    Informacje o sztabie korpusu pochodz± z „Kroniki parafii Grodzisko Dolne od 1853 r.”, s. 33 i dotycz± wydarzeñ z jesieni roku 1914 (kiedy to rzeczywi¶cie II Korpus J. von Kirchbacha walczy³ w tych okolicach). Dlaczego A. Zielecki wplata je w narracjê o roku 1915?


---------

Wielka szkoda, ¿e tekstu do takiego dzie³a nikt nie skonfrontowa³ ani z szereko dostêpn± literatur±, ani najnowszymi ustaleniami dot. wojny w regionie.

S³awomir Ku³acz

Ostatnio edytowany przez Ursi (2015-02-07 14:15:13)

Offline

 

#2 2013-04-25 15:53:28

 Suaveg

U¿ytkownik

Skąd: Nowa Ruda, dolno¶l±skie
Zarejestrowany: 2012-01-03
Posty: 32
Punktów :   

Re: Dzieje Ziemi Grodziskiej; By pokolenia pamiêt³y sk±d nasz ród…

Ursi napisał:

s. 233
1.

Mobilizacja objê³a mê¿czyzn I powo³ania, klas od 1-19, w wieku od 19-37 lat. W II powo³aniu mieli stawiæ siê rezerwi¶ci 5 klas, w wieku od 38-42 roku ¿ycia.

a) Zarz±dzona na 28 lipca 1914 mobilizacja by³a czê¶ciowa (przeciw Serbii; obejmowa³a 8 z 16 korpusów; nie dotyczy³a korpusów galicyjskich!) i podlegali jej mê¿czy¼ni w wieku 22–37 lat. Przy generalnej mobilizacji, (og³. 1 sierpnia) której pierwszy dzieñ przypada³ na 4 sierpnia do³±czyli do nich mê¿czy¼ni w wieku 38–42 lat oraz dwudziestojednoletni rekruci z rocznika 1893. W czerwcu 1915 mobilizowano mê¿czyzn w wieku 19–42 lat.
b) Klas szkolnych, czy jak okre¶la³ to ustawodawca „klas wiekowych” (wszyscy mê¿czy¼ni urodzeni w ci±gu jednego roku)? Tego siê tutaj nie dowiemy.

Wiesz co¶ nt. pó¼niejszej mobilizacji? Brat mojego pradziadka Karol Nowak urodzi³ siê w 1897, pochodzi³ ze Zmys³ówki lub Wólki Grodziskiej (¼ród³a do których dotar³em okre¶laj± to niejednoznacznie), a wiêc nie za³apa³ siê na mobilizacjê w czerwcu 1915, a zgin±³ 2.7.1916 pod Monte Pasubio, s³u¿y³ w IR 90, 4. komp.

Ursi napisał:

a)    Informacje o sztabie korpusu pochodz± z „Kroniki parafii Grodzisko Dolne od 1853 r.”, s. 33 i dotycz± wydarzeñ z jesieni roku 1914. Dlaczego A. Zielecki wplata je w narracjê o roku 1915?

To taka kronika istnieje? Gdzie j± mo¿na przeczytaæ? By³em w parafii, fotografowa³em ksiêgi parafialne, ale kroniki nie by³o.

Ostatnio edytowany przez Suaveg (2013-04-25 15:59:24)

Offline

 

#3 2013-04-27 08:17:02

 Ursi

U¿ytkownik

SkÄ…d: Pomorze
Zarejestrowany: 2009-04-29
Posty: 313
Punktów :   
WWW

Re: Dzieje Ziemi Grodziskiej; By pokolenia pamiêt³y sk±d nasz ród…

Suaveg napisał:

Wiesz co¶ nt. pó¼niejszej mobilizacji? Brat mojego pradziadka Karol Nowak urodzi³ siê w 1897, pochodzi³ ze Zmys³ówki lub Wólki Grodziskiej (¼ród³a do których dotar³em okre¶laj± to niejednoznacznie), a wiêc nie za³apa³ siê na mobilizacjê w czerwcu 1915, a zgin±³ 2.7.1916 pod Monte Pasubio, s³u¿y³ w IR 90, 4. komp.

To ju¿ siê nie nazywa³o mobilizacja, a zwyczajnie pobór czasu wojny. Po wyzwoleniu tej czê¶ci Galicji i odtworzeniu miejscowych w³adz wojskowych ruszy³ w³a¶nie w czerwcu. Pojecha³o sporo ch³opaków, którzy wcze¶niej, przed jesieni± 1914, nie ³apali siê ze wzlêdu na wiek.

Ursi napisał:

a)    Informacje o sztabie korpusu pochodz± z „Kroniki parafii Grodzisko Dolne od 1853 r.”, s. 33 i dotycz± wydarzeñ z jesieni roku 1914. Dlaczego A. Zielecki wplata je w narracjê o roku 1915?
To taka kronika istnieje? Gdzie j± mo¿na przeczytaæ? By³em w parafii, fotografowa³em ksiêgi parafialne, ale kroniki nie by³o.

No w³a¶nie na parafii mi udostêpniono i to bez problemów. Pamiêtam, ¿e wtedy by³ remont plebanii i ksiê¿a przenie¶li siê na stadion.

Offline

 

#4 2013-04-27 10:28:55

 Suaveg

U¿ytkownik

Skąd: Nowa Ruda, dolno¶l±skie
Zarejestrowany: 2012-01-03
Posty: 32
Punktów :   

Re: Dzieje Ziemi Grodziskiej; By pokolenia pamiêt³y sk±d nasz ród…

Heh. Pierwszy raz by³em w Grodzisku w³a¶nie czasie remontu. Z jego powodu i dlatego, ¿e mi siê aparat zepsu³ ustali³em wtedy bardzo ma³o informacji. Pó¼niej przyjecha³em do Grodziska jesieni± 2012, sfotografowa³em ksiêgi z Wólki Grodziskiej i Zmys³ówki, ale jak sie okaza³o, brakowa³o niektórych ksi±g, które widzia³em wcze¶niej w tymczasowej siedzibie. Ksi±dz pokaza³ mi szufladê z ksiêgami i powiedzia³, ¿e innych nie ma. Kroniki tam nie by³o, ale mo¿e po prostu mia³ na my¶li tylko ksiêgi urodzeñ, ma³¿eñstw i zgonów. Trzeba bêdzie siê znowu wybraæ do Grodziska.
Fotografowa³e¶ kronikê lub w jkikolwiek inny sposób kopiowa³e¶, czy tylko przejrza³e¶ na miejscu?

Ostatnio edytowany przez Suaveg (2013-04-27 10:29:12)

Offline

 

#5 2013-04-29 08:59:35

 Ursi

U¿ytkownik

SkÄ…d: Pomorze
Zarejestrowany: 2009-04-29
Posty: 313
Punktów :   
WWW

Re: Dzieje Ziemi Grodziskiej; By pokolenia pamiêt³y sk±d nasz ród…

Sfotografowa³em tylko fragment dotycz±cy I wojny...

Offline

 

#6 2013-05-04 09:55:53

genek72

Administrator

7248598
Zarejestrowany: 2009-04-18
Posty: 1137
Punktów :   

Re: Dzieje Ziemi Grodziskiej; By pokolenia pamiêt³y sk±d nasz ród…

Suaveg napisał:

Heh. Pierwszy raz by³em w Grodzisku w³a¶nie czasie remontu. Z jego powodu i dlatego, ¿e mi siê aparat zepsu³ ustali³em wtedy bardzo ma³o informacji. Pó¼niej przyjecha³em do Grodziska jesieni± 2012, sfotografowa³em ksiêgi z Wólki Grodziskiej i Zmys³ówki, ale jak sie okaza³o, brakowa³o niektórych ksi±g, które widzia³em wcze¶niej w tymczasowej siedzibie. Ksi±dz pokaza³ mi szufladê z ksiêgami i powiedzia³, ¿e innych nie ma. Kroniki tam nie by³o, ale mo¿e po prostu mia³ na my¶li tylko ksiêgi urodzeñ, ma³¿eñstw i zgonów. Trzeba bêdzie siê znowu wybraæ do Grodziska.
Fotografowa³e¶ kronikê lub w jkikolwiek inny sposób kopiowa³e¶, czy tylko przejrza³e¶ na miejscu?

Z prawie pewnego ¼ród³a wiem, ¿e s± wszystkie ksiêgi. Po prostu ksi±dz pewnie siê ¶pieszy³ na mszê
Najlepiej siê w tych sprawach orientuje stary proboszcz.
Zreszt± w "Dziejach grodziska" w bibilografii powinien byæ wykaz wszystkich ¼róde³ z plebani
pozdrawiam

Offline

 

#7 2013-05-06 09:08:10

 Suaveg

U¿ytkownik

Skąd: Nowa Ruda, dolno¶l±skie
Zarejestrowany: 2012-01-03
Posty: 32
Punktów :   

Re: Dzieje Ziemi Grodziskiej; By pokolenia pamiêt³y sk±d nasz ród…

Hmm. Je¶li mówisz, ¿e to prawie pewne ¼ród³o...
Podczas zesz³orocznej wizyty pojecha³em do ksiêdza przed po³udniem i faktycznie spieszy³ siê na mszê. Umówili¶my siê chyba na 13-t±, mia³em trochê czasu, ¿eby poogl±daæ okolicê. kiedy przyszed³em drugi raz, to ksi±dz nie sprawia³ wra¿enia jakby siê gdzie¶ ¶pieszy³. Spêdzi³em tam kilka godzin - to mi w pewnym momencie zabrak³o czasu i si³ do stania z pochylon± g³ow± nad ksiêgami i wpatrywania siê w wizjer aparatu. Ksi±dz pokaza³ mi dwie wielkie szuflady, w których by³y ksiêgi i sam je przeglada³em. Ksi±dz powiedzia³, ¿e wiêcej ksi±g nie posiada. Mówi³ , ¿e czê¶æ ksi±g zaginê³a ju¿ wcze¶niej - zosta³a zarekwirowana przez komunistów, ale nie wiedzia³ co siê sta³o z ksiêgami, które widzia³em dwa lata wcze¶niej. Rozmawia³em z obecnym proboszczem, dwa lata wcze¶niej z wikarym.
Proboszcz twierdzi³, ¿e kopie kompletnych ksi±g s± prawdopodobnie w Archiwum Archidiecezjalnym w Przemy¶lu, ale to niestety praktycznie uniemo¿liwia dalsze badania (mo¿na poczytaæ na innych forach o tym jak wygl±daj± poszukiwania w tym archiwum).

Ogólnie proboszcza z Grodziska odebra³em jako bardzo przychyln± i przyja¼nie nastawion± osobê. Nie pos±dza³bym go o to, ¿e chcia³ co¶ ukryæ, albo mnie zbyæ. Co do kroniki parafii to po prostu nie pomy¶la³em, ¿eby o ni± zapytaæ, pyta³em o ksiêgi parafialne , w sensie - ksiegi urodzeñ, ma³¿eñstw i zgonów. Pewnie jeszcze siê tam wybiorê, zw³aszcza, ¿e obieca³em ksiêdzu, ¿e pode¶lê mu zdjêcia ksi±g, które zrobi³em, ale na razie jestem w trakcie ich indeksacji, wiêc najpierw chcê to skoñczyæ.

Offline

 

#8 2013-05-06 12:04:00

genek72

Administrator

7248598
Zarejestrowany: 2009-04-18
Posty: 1137
Punktów :   

Re: Dzieje Ziemi Grodziskiej; By pokolenia pamiêt³y sk±d nasz ród…

Moje "¼ród³o" twierdzi, ¿e czê¶æ ksi±g podczas remontu, by³a przechowywana na "starej" plebanii. Tam je przegl±da³.
A jak jest teraz tj czy wróci³y to nie mam pojêcia

Offline

 

#9 2013-05-06 13:22:05

 Suaveg

U¿ytkownik

Skąd: Nowa Ruda, dolno¶l±skie
Zarejestrowany: 2012-01-03
Posty: 32
Punktów :   

Re: Dzieje Ziemi Grodziskiej; By pokolenia pamiêt³y sk±d nasz ród…

Hmmm. To mo¿e wróci³y tylko te ze starej plebanii, bo te, które ja widzia³em, a które pó¼niej zniknê³y, by³y w czasie remontu w tymczasowej siedzibie ksiêdza - w klubie sportowym.

Offline

 
stat4u

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi

[ Generated in 0.052 seconds, 9 queries executed ]


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.prawokul09.pun.pl www.bakugany.pun.pl www.natalialesz-forum.pun.pl www.gv.pun.pl www.dcforum.pun.pl