historia leżajska

Niezależne forum dla fascynatów dziejami Lezajska


#1 2012-09-04 23:21:18

Plumer

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-07-07
Posty: 99
Punktów :   

100 lat Gimnazjum i Liceum w Leżajsku - Księga Jubileuszowa

Z okazji 100 lecia ukazało się wydawnictwo zatytułowane "100 lat Gimnazjum i Liceum im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku. Księga Jubileuszowa 1912 - 2012." I jakie są moje wrażenia?

Gdy zobaczyłem po raz pierwszy Księgę Jubileuszową byłem bardzo pozytywnie zaskoczony - duży format, dobry kredowy papier, staranne wydanie jak przystało na jubileusz 100 lecia. Zacząłem gorączkowe kartkowanie i co? ... pierwsze rozczarowanie. Taki duży format a tak niewiele archiwalnych reprodukcji zdjęć i kopii dokumentów w odpowiedniej rozdzielczości. Olbrzymie strony a na nich maleńkie fotografie i to głównie współczesne. Jakaż szkoda, że nie wykorzystano możliwości jakie w tym zakresie dawał format wydania książki. Cóż może treść będzie bardziej wartościowa? Hm... mam pewien problem z jednoznaczną oceną wydawnictwa. Odniosę się dlatego do kilku spraw, które od razu zwróciły moją uwagę.

1. Rozdział "Dyrektorzy" i kwestia pewnych proporcji a mianowicie mam nieodparte wrażenie, że biogramy Stanisława Gduli czy Henryka Kuntza wyglądają dość skromnie przy biogramie aktualnego dyrektora szkoły. Ale może się tylko czepiam?

2. Rozdział "Z Galerii Zasłużonych". Tu mam kilka zastrzeżeń. Rzecz podstawowa to jak dla mnie niezbyt jasne kryteria zaliczenia do tejże galerii. Wstęp tego jednoznacznie nie precyzuje. Po bliższym przyjrzeniu się zawartości można odnieść wrażenie, że by się tam znaleźć warunkiem koniecznym (choć nie wiem czy wystarczającym) jest uzyskanie przez absolwenta co najmniej naukowego tytułu doktora. Choć można mieć pewne wątpliwości bo w galerii zabrakło miejsca dla Pana Józefa Siuzdaka, rocznik 1932/33, profesora Politechniki Gdańskiej a w czasie II wojny światowej komendanta Placówki Nr 8 AK Wola Zarczycka, noszącego pseudonim "Zatorski", a znalazło się miejsce dla posła magistra. I żeby wszystko było jasne nie mam nic przeciwko Panu Posłowi, jednak jako absolwent profilu mat-fiz zwracam uwagę na proporcje. A propos proporcji biogram prof. Stanisława Tołpy (rocznik pierwszy 1920), chyba najbardziej znanego absolwenta "leżajskiej budy" w świecie nauki, wygląda bardzo skromnie np. przy biogramie biskupa prof. Ignacego Deca (rocznik 1962). Nie chce być źle zrozumiany, nie jestem anty-klerykałem ale powinny być zachowane rozsądne PROPORCJE!

3. Coś co chyba najbardziej mnie zirytowało - (pod) rozdział "Harcerstwo". Nie podano kto redagował ten fragment księgi, ale nie waham się wygłosić opinii, że jest to żenada do kwadratu (przepraszam za to kolejne matematyczne skojarzenie). Zdawkowe informacje dotyczące odejścia od tradycji i ideologizacji tzw. organizacji harcerskich w latach 70-tych XX w. nie oddaje nawet cząstki prawdy o tej organizacji w czasach PRL. Każdy kto wie jak daleko oddaliła się ta organizacja od przedwojennych ideałów ZHP i pamięta czym była HSPS (ja pamiętam!) wie co mam na myśli. HSPS była organizacją tworzoną na wzór radzieckiego Komsomołu, którego idolem był Pawlik Morozow (pierwowzór Pawki Korczagina bohatera książki "Jak hartowała się stal"). Nie będę tu dalej rozwijał tematu, bo zainteresowani zapewne wiedzą w czym rzecz. Dodam tylko, że analiza przyczyn zaniku działalności organizacji harcerskiej w szkole jak i rozłamu w jej strukturach, przedstawiona w tym rozdziale to zwyczajne banialuki.

Pozdrawiam i zachęcam do wyrażania swoich opinii na temat Księgi Jubileuszowej.

Ostatnio edytowany przez Plumer (2012-09-04 23:30:37)

Offline

 

#2 2012-09-05 00:14:05

Plumer

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-07-07
Posty: 99
Punktów :   

Re: 100 lat Gimnazjum i Liceum w Leżajsku - Księga Jubileuszowa

I jeszcze jedna refleksja na gorąco. Podobają mi się dwa rozdziały (brawo za pomysł i treść):
"Absolwenci piszą..."
oraz "Pozostaną w naszej pamięci".
Do tego ostatniego sam mógłbym dorzucić parę słów (jak pewnie każdy z wychowanków), ale nie jest to zupełnie potrzebne. Uznanie dla Autorki.

Offline

 

#3 2012-09-07 18:58:19

 Ursi

Użytkownik

Skąd: Pomorze
Zarejestrowany: 2009-04-29
Posty: 313
Punktów :   
WWW

Re: 100 lat Gimnazjum i Liceum w Leżajsku - Księga Jubileuszowa

Może wyglądać na to, że jestem wąsko zorientowany (sam się z tego teraz śmieję), ale dorzucę, że przeglądając Księgę nie natknąłem się na ani jedno zdanie traktujące o szkole i jej uczniach w czasie I wojny światowej. Jakaś amnezja — nawet o Legionach ani słówka ;-)

Offline

 
stat4u

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.isp-kielce.pun.pl www.nawiedzone.pun.pl www.plemionalia.pun.pl www.stars-world.pun.pl www.biseksualizm.pun.pl