Niezale¿ne forum dla fascynatów dziejami Lezajska
A, no tak, jest cmentarz za cerkwi±.
Offline
A dok³adnie zarys cmentarza jest widoczny na mapie WIG 1: 25 000.
Polecam lekturê:
http://igrek.amzp.pl/result.php?cmd=id& … &cat=WIG25
Offline
W grudniowym Biuletynie Miejskim jest tekst p. Beaty Wójtowicz na temat planowanego remontu kwatery ¿o³nierskiej na cmentarzu komunalnym. Ciekaw jestem Waszych opinii na temat projektu.
Offline
Wizualizacje s± oderwane od rzeczywisto¶ci. Trzeba co¶ zrobiæ z t± kwater± ale pewnie siê skoñczy na granitowym chodniku i na tablicy, która bez odej¶cia bêdzie dziwnie wygl±daæ
Offline
W jakim sensie oderwane? Mo¿e rzeczywi¶cie sprawiaj± wra¿enie, ¿e miejsce jest wiêksze, ale powsta³y w ¶cis³ym zwi±zku z projektem, wiêc tak to mo¿e wygl±daæ.
Offline
Chcia³em kupiæ jak siê ukaza³a ale nak³ad szybko siê rozszed³. Niedawno znalaz³em w sieci i bardzo polecam lekturê.
Jan Schubert, Inspekcja grobów ¿o³nierskich w Przemy¶lu: powstanie i dzia³alno¶æ w Galicji ¦rodkowej 1915-1918,
teraz dostêpna:
https://repozytorium.ka.edu.pl/handle/11315/7482
My¶lê, ¿e ksi±¿ka mo¿e pomóc dopracowaæ koncepcjê. Widaæ w niej (koncepcji) pewne inspiracje wojennym grobownictwem. Jednak, je¿eli wed³ug Austriaków mia³a ona byæ a¿ tak bogata to pewnie by j± tak zrobili.
genek72 - chêtnie przeczytam jakie¶ konstruktywne uwagi na temat koncepcji. Chêtnie krytyczne. Czasami dziêki takim mo¿na co¶ fajnego wypracowaæ.
Ursi mo¿e z Twojej strony te¿ jakie¶ uwagi do wizualizacji. Ciekawi mnie Twoje zdanie jako znawcy tematu.
Pozdrawiam
Offline
http://mogily.pl/lezajskkomunalny/plan-cmentarza Jasiek09 dlatego. Wizualizacja jest wg mnie oderwana od realiów panuj±cych na cmentarzu. Co do mojej opini to np centralnu krzy¿ ¿robi³bym zakoñczony pó³kolistym daszkiem, który spotykamy na wielu cmentarzach z I wojny, a krzy¿e na grobach zostawi³bym w formie takiej jaka by³a wcze¶niej czyli ze zdjêæ z II wojny.
Offline
Pracê dr Schuberta znam, podobnie jak kanon literatury „cmentarniczej”. Tak naprawdê poza powiatem jaros³awskim przemyska inspekcja nie wypracowa³a ¿adnej spójnej estetyki. Trudno wiêc siê zainspirowaæ, a nie mo¿na te¿ w dawnym powiecie ³añcuckim robiæ czego¶ typowo jaros³awskiego. Zreszt± tam mamy g³ownie do czynienia z cmentarzami samodzielnymi, a nie kwaterami.
Pani architekt przes³a³a wstêpn± wizjê kwatery ju¿ parê miesiêcy temu. By³a bardzo prosta, oszczêdna. Oceni³em j± do¶æ surowo, ale jednocze¶nie przes³a³em zdjêcia kilkunastu rozwi±zañ z terenu inspekcji krakowskiej, które moim zdaniem mog³y pos³u¿yæ jako inspiracja. Pani architekt sporo zmieni³a, trochê siê rzeczywi¶cie zainspirowa³a, ale nie za du¿o. Có¿, minê³o sto lat i ¶rodki wyrazu s± ju¿ inne. Inne te¿ s± materia³y i sposoby ich obróbki. Krzy¿ z daszkiem to rzecz typowo karpacka; podoba mi siê niezmiernie, a jestem przeciwnikiem takiego przeszczepiania rozwi±zañ z innych regionów. Le¿ajsk to Podkarpacie tylko z nazwy... bardzo niefortunnej zreszt±.
O krzy¿ach nagrobnych ju¿ wspomina³em; wola³bym drewniane, ale nie ja decydujê ;-)
Offline