Niezależne forum dla fascynatów dziejami Lezajska
Groby wojskowe z okresu I wojny światowej w Leżajsku i Sarzynie:
http://www.fahnen.republika.pl/v_cmentarzelezajsk.htm
Pochowani w Leżajsku i okolicy: https://www.academia.edu/10121960/In_me … ej_okolicy
Cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej w okolicach Sieniawy:
http://www.fahnen.republika.pl/v_cmentarze.htm
Kwatery i cmentarz wojenny w Jarosławiu:
http://www.fahnenii.republika.pl/v_cmen … roslaw.htm
Cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej na wschód od Jarosławia:
http://www.fahnenii.republika.pl/v_cmen … asanie.htm
Zapraszam do oglądania, komentowania i... odwiedzania!
Ostatnio edytowany przez Ursi (2017-12-22 08:37:29)
Offline
Cmentarz wojenny GORZYCE 1.Na zdjęciu z lat 40-tych ( 2 wś. )bardzo wyraznie widać pojedyncze groby porośnięte trawą,na każdym z nich umieszczona jest tabliczka.Za pomnikiem ( w odległości 2-3m ) stoi ok. 3-metrowy drewniany krzyż , którego na zdjęciu wykonanym przez URSIEGO już nie ma.
Offline
Ob.Serwer napisał:
Cmentarz wojenny GORZYCE 1.Na zdjęciu z lat 40-tych ( 2 wś. )bardzo wyraznie widać pojedyncze groby porośnięte trawą,na każdym z nich umieszczona jest tabliczka.
A gdzie takie zdjęcie można obejrzeć?
Ob.Serwer napisał:
Za pomnikiem ( w odległości 2-3m ) stoi ok. 3-metrowy drewniany krzyż , którego na zdjęciu wykonanym przez URSIEGO już nie ma.
Piszesz to z wyrzutem, czy jak? Nie wiem, czy próbowałeś kiedyś zrobić zdjęcie w tych krzakach i pokrzywach...
Offline
No i po cmentarzu w Czercach...
http://rzeszow.tvp.pl/34810910/renowacj … w-czercach
BRAK SŁÓW!
Offline
W najnowszym, czternastym numerze Rocznika Sokołowskiego znajduje się mój artykuł na temat pochówków żołnierskich w Sokołowie Małopolskim. Zawiera on listę ponad 50 nieszczęśników tam pochowanych jak i zdjęcia dwóch z nich. Zachęcam do lektury!
Offline
Większość linków z pierwszego postu w tym wątku nie działa, ponieważ Onet zamknął serwis Republika, odsyłając portal Fahnen w niebyt. Nie mam już niestety czasu ani umiejętności, żeby go odtworzyć.
Wróciłem za to do uzupełniania mojej listy żołnierzy pochowanych w Leżajsku. Zapraszam do niej ponownie, bowiem dodałem zdjęcia dwóch oficerów: kpt. Dörrfelda i ppłk. Stockarta.
https://www.academia.edu/10121960/In_me … ej_okolicy
Offline
Nowy użytkownik
Niestety linki nie działają więc może się powtarzam ale napiszę.
Na terenie dworca kolejowego Grodzisko Dolne, zostało pochowanych siedmiu żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej. Groby znajdowały się obok budynku dworca w kierunku Przeworska, 3-4 metry od torów. Mam nawet zdjęcie tych mogił z okresu wojny. Są ładnie ogrodzone, każda ma krzyż. Dnia 27.09.1928 r. dokonano oględzin grobów i sporządzono szkic. Mogiły zajmowały prostokąt o wymiarach 6,30m x 10,40m. Nie wiem jak długo jeszcze tam były. Zapewne w latach trzydziestych, gdy ekshumowano i likwidowano groby i cmentarzyk na polach Dębna, przeprowadzono też ekshumację tych siedmiu żołnierzy.
Offline
Cześć,
chętnie kupię tę fotkę. Mam reprodukcję zdjęcia archiwalnego, z około 1918 roku. A spis pochowanych udostępniłem tu: https://www.academia.edu/10121960/In_me … ej_okolicy (s. 31)
A linki rzeczywiście nie działają, bo serwis Republika został zlikwidowany, a ja nie mam na razie czasu na odtworzenie stronki.
Ostatnio edytowany przez Ursi (2019-03-03 12:11:35)
Offline
Nowy użytkownik
Małe uzupełnienie. Odnalazłem listę tych żołnierzy, pochowanych na stacji w Grodzisku Dolnym. Mogił jest siedem ale niektóre zbiorowe. Łącznie pochowano w nich piętnastu żołnierzy. Wszyscy polegli (zmarli) w dniach 21-26 maja 1915 r. Tak to dokładnie te osoby które w tabeli nr 27 wymienił Ursi. Niestety z kopii rękopisu nie dało się tak precyzyjnie odcyfrować danych osobowych. Rzeczywiście jedna z osób to cywil z... Walawy? U mnie jest wyraźnie napisane (dwukrotnie) Wylawa. Może chodzi o Wylewę koło Sieniawy?
Znalazłem jeszcze jeden dokument dotyczący tych mogił. Jest nim Akt zdawczo-odbiorczy sporządzony w Dębnie dnia 16 grudnia 1937 r. Wynika z niego, że na mocy zarządzenia Urzędu Wojewódzkiego we Lwowie z dnia 15 listopada 1937 r. działka zajęta pod groby wojenne została zwolniona. Z dniem sporządzenia Aktu grunt wraca do właściciela, którym są PKP. Jak się można domyślać, wcześniej dokonano ekshumacji.
Ostatnio edytowany przez MariuszMoszkowicz (2019-03-03 20:24:38)
Offline
Zajrzałem do wiedeńskiego źródła. Też mam Wylawę. Uznałem, że może to być Walawa, ale rzeczywiście pasowałaby również Wylewa. Bez zajrzenia do księgi zgonów dla obu miejscowości nie rozstrzygniemy.
Offline
Nowy użytkownik
No i tu się kończy pole działalności badacza. Jeżeli w Sieniawie i Radymnie są w USC tacy pracownicy jak w Leżajsku, to szybko badaczowi wybiją z głowy, szukanie informacji o jakimś nieboszczyku sprzed stu lat Jedyna nadzieja w proboszczach.
Offline
Wysłałem Panu wiadomość prywatną. Zerknie Pan?
Offline
Bez zajrzenia do księgi zgonów dla obu miejscowości nie rozstrzygniemy.
W księgach parafialnych zapis o ich śmierci może się pojawić, ale raczej tylko przy metryce chrztu. Ksiądz nie wpisywał pochówku w księgach zgonów swoich parafian na innym terenie. Czasami w aktach parafialnych może być dołączona korespondencja informująca o zgonie (jako osobna kartka/list). Raczej warto szukać ich po metryce chrztu.
Co innego Akta Gminne. Pierwszy przykład z brzegu:
Ignacy SÓWKA, ur. 1880 r. Miejsce zamieszkania: Stare Miasto
Data zgonu: 11.9.1916 roku. Miejsce zgonu: Tyrana (Albania)
na marginesie aktu zgonu: Biuro metryk wojennych WIEDEŃ VII Mariakilferstrasse 22 (Stiftkaserne) z daty Wiedeń 30 lipca 1924 r. wystawiła metrykę śmierci i pogrzebu L.2177 1923 m. - jako tenże dnia 11.9.1916 r. umarł w szpitalu polowym w Tyrana (Albania). Metrykę przechowuje żona zmarłego Regina.
źródło: AP Rzeszów 1973-13
z tego samego źródła, powiązane z I WŚ
Jan MARTULA - data zgonu 20.5.1915 - "według świadków Pawła Gduli i Gęsiorka Józefa ze Starego Miasta, został zabity kulką karabinową we własnym podwórzu i pochowany na cmentarzu ruskim"
Maciej TOKARZ - data zgonu 3.6.1915 - "został zabity granatem pod swoim domem i pochowany na cmentarzu ruskiem w Starym Mieście"
Ostatnio edytowany przez perf (2019-03-05 12:41:29)
Offline
Piękna sprawa... choć muszę dodać, że zdarzają się wklejki z oficjalnych dokumentów w księgach zgonów, ale to dotyczy wojskowych.
Mariakilferstrasse 22 (Stiftkaserne) – ech, miesiąc temu oglądałem sobie te koszary...
PS: Gdzie był cmentarz ruski w Starym Mieście?
Ostatnio edytowany przez Ursi (2019-03-06 06:00:11)
Offline