historia leżajska

Niezależne forum dla fascynatów dziejami Lezajska


  • Index
  •  » Genealogia
  •  » Poszukuję przodków z Sarzyny: Wasi(e)lewicz i Zebzda

#1 2016-01-12 17:02:48

Bolek

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2016-01-12
Posty: 8
Punktów :   

Poszukuję przodków z Sarzyny: Wasi(e)lewicz i Zebzda

Witam serdecznie.


Poszukuję akt parafii rzymskokatolickiej pw Św. Sebastiana w miejscowości Sarzyna woj. podkarpackie, stare rzeszowskie pow. leżajski.


Skontaktowałem się z parafią ale wygląda na to, ze długo będę musiał czekać na odpowiedź... Nie mam możliwości pojechać do Sarzyny i sprawdzić osobiście. Dowiedziałem się, że "jakiś Pan" robił "ksero" lub raczej zdjęcia ksiąg metrykalnych z Sarzyny i nawet wrzucił dane do jakiegoś programu genealogicznego na swoim komputerze.

Jeżeli ta osoba jest na tym forum - bardzo proszę o kontakt przez PRV lub na wasielewicz@btinternet.com

Jeżeli ktokolwiek inny posiada zdjęcia / skany / dane zawarte w metrykach z Sarzyny lub jakiekolwiek informacje o poniżej wymienionych osobach i ich przodkach / rodzinie również proszę o kontakt.

Pozdrawiam,

Boleslaw Wasielewicz.

---------------------------------

P.S. Poniżej szczegóły poszukiwanych danych:

Poszukuję informacji na temat chrztów / zgonów / ślubów moich przodków z rodziny Wasielewicz i Zebzda.

Punkty zaczepienia:

Jan Wasielewicz ur. 12.12.1868, Jego rodzice zmarli gdy był w wieku kilku lat, wychowywał go stryj. Być może w/w osoby, potencjalnie rodzeństwo będzie w metrykach.

Odmiany nazwiska, z którymi spotkałem się w żródłach - nie licząc zagranicznych przekręceń to: Wasilewicz, Wasylewicz.

Wiktoria Wasielewicz
z domu Zebzda
Ur. 23 Grudnia 1887 - w jednym z dokumentów osoba ta posiada nazwisko Zabiedow - ale to prawdopodobnie błąd.

Wyżej wymienieni są moimi pradziadkami i w 1902 r wyemigrowali do USA gdzie zawarli związek małżeński. Ten okres mam już zbadany. Interesuje mnie czas po ich powrocie (brak roku), gdzie w Sarzynie mieli kilkoro dzieci:

Józef – ur. Sarzyna - 01.11.1908
Edward - ur. Sarzyna ????
Jadwiga – Sarzyna – ur. 12.05.1914 – zm 2000 na Pomorzu
Wojciech – Sarzyna - 18.04.1917


Potem wyjechali na Pomorze, gdzie ich losy są już mi znane.

Oczywiście najbardziej chodzi mi o rodziców i dalszych przodków moich pradziadków.

Dziękuję za wszelką pomoc.

Z wyrazami szacunku,

Boleslaw Wasielewicz.

Offline

 

#2 2016-01-16 09:33:29

genek72

Administrator

7248598
Zarejestrowany: 2009-04-18
Posty: 1137
Punktów :   

Re: Poszukuję przodków z Sarzyny: Wasi(e)lewicz i Zebzda

Witam. Ten Pan to najprawdopodobniej Wincenty Pażyra, ale nie wiem jak się z nim skontaktować. Może przez Dom Kultury w Nowej Sarzynie lub przez muzeum w Leżajsku.
Co do nazwiska Wasilewicz to spotkałem je kilka razy w księgach w Leżajsku
A jak mieli rodzice Jana na imię ?
Pozdrawiam
genek

Offline

 

#3 2016-01-16 10:48:51

genek72

Administrator

7248598
Zarejestrowany: 2009-04-18
Posty: 1137
Punktów :   

Re: Poszukuję przodków z Sarzyny: Wasi(e)lewicz i Zebzda

Jeszcze była Julia ur. 6 lipca 1903 r. w Sarzynie pod numerem 5.
Pozdrawiam
genek

Offline

 

#4 2016-01-16 13:57:07

Bolek

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2016-01-12
Posty: 8
Punktów :   

Re: Poszukuję przodków z Sarzyny: Wasi(e)lewicz i Zebzda

Dziękuję Serdecznie za odpowiedź.

Julia Wasilewicz ur. 6 lipca 1903 r. w Sarzynie pod numerem 5 - raczej to córka kogoś z rodziny. Jan i Wiktoria faktycznie mieli córkę Julię - ale ona urodziła się w USA - 5 go lipca 1903 - Ach te genealogiczne zbieżności!!!

W sumie to numeru 5 w Sarzynie nie można wykluczyć - może to być błędny zapis w dokumentach. W wyciągu ze świadectwa ślubu Julii (w USA) jej miejsce urodzenia to Austria - czyli pasuje na Sarzynę...

Tak mnie "zastrzeliłeś" tą informacją, że Julia urodziła się w Sarzynie, że zacząłem drążyć temat i znalazłem podanie o paszport dla Julii z którego jednoznacznie wynika, że urodziła się w USA 5go lipca 1903 w Cleveland w stanie Ohio.

Ale tak to kiedyś było, ludzie byli bardziej nieśmiali chyba w stosunku do urzędników - szczególnie zagranicznych - wiadomo bariera językowa musiała swoje też dołożyć i raz podawali Sarzynę a raz USA jako miejsce urodzenia.

Czyli po namyśle numeru 5 w Sarzynie na razie nie wykluczamy...

Ale chronologicznie:

Jan Wasielewicz i Wiktoria Zebzda razem z innymi osobami z Sarzyny płyną do Ameryki statkiem Rhein z Bremen i docierają na miejsce 2go Maja 1902.

Ślub biorą 17go listopada 1902 w USA.

Rodzą się

Julia – USA 5go lipca 1903
Maria – USA - 05 Oct 1906
Józef – Sarzyna - 01.11.1908 -
Edward - Sarzyna
Jadwiga – Sarzyna – ur. 12.05.1914 – 2000
Wojciech – Sarzyna - 18.04.1917
Franciszek – Sarzyna - 28 Stycznia 1920 – mój dziadek !!!

Potem kupują gospodarstwo rolne na Pomorzu w miejscowości Krupocin i tam migrują, mają dalsze dzieci:

Zofia – Krupocin – ur. 26 czerwca 1924

W Krupocinie były też inne dzieci urodzone ale zmarły...


Nie znam rodziców Jana ani Wiktorii. Gdzieś w Krupocinie jest list dotyczący spraw spadkowych z Sarzyny gdzie być może są nazwiska rodziców Jana lub Wiktorii - ale na razie list się szuka dla mnie i go nie posiadam.

Dziękuję serdecznie!

Offline

 

#5 2016-01-16 13:58:49

Bolek

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2016-01-12
Posty: 8
Punktów :   

Re: Poszukuję przodków z Sarzyny: Wasi(e)lewicz i Zebzda

I jeszcze jedno - pan, który kopiował księgi parafialne z Sarzyny podobno ma firmę usługową / budowlaną. Nie wiem czy to pasuje do osoby sugerowanej przez Ciebie.

Offline

 

#6 2016-01-16 20:11:46

genek72

Administrator

7248598
Zarejestrowany: 2009-04-18
Posty: 1137
Punktów :   

Re: Poszukuję przodków z Sarzyny: Wasi(e)lewicz i Zebzda

Jak widać dane w ks. zapowiedzi są niedokładne. W 1922 r. Julia miała wyjść za Michała Gramatykę ale do ślubu nie doszło.
Pozdrawiam
genek

Offline

 

#7 2016-01-16 23:37:57

Bolek

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2016-01-12
Posty: 8
Punktów :   

Re: Poszukuję przodków z Sarzyny: Wasi(e)lewicz i Zebzda

Genek, czy możesz podać skąd masz tą informację o zapowiedziach i o Julii Wasilewicz mieszkającej w Sarzynie pon nr 5?

Dziękuję

Offline

 

#8 2016-01-17 10:00:19

genek72

Administrator

7248598
Zarejestrowany: 2009-04-18
Posty: 1137
Punktów :   

Re: Poszukuję przodków z Sarzyny: Wasi(e)lewicz i Zebzda

Z ks. zapowiedzi. Miałem możliwość skopiowania kilkunastu lat dla potrzeb moich poszukiwań żołnierzy z I wojny św. oraz polsko-bolszewickiej. Niestety bez zgody księdza nie mogę udostępnić.
Pozdrawiam
genek

Offline

 

#9 2016-01-18 00:55:41

Bolek

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2016-01-12
Posty: 8
Punktów :   

Re: Poszukuję przodków z Sarzyny: Wasi(e)lewicz i Zebzda

W związku z odkrytą niedawno aplikacją Julii Wasielewicz (córki Jana Wasilewicza i Wiktorii Wasilewicz z Zebzdów) mam pytanie:

W skrócie: Julia Wasilewicz (urodzona z Wasilewicza) oświadcza, że w USA zamieszkiwać będzie ze swoim bratem Feliksem.

Wszystko dobrze tylko, że:

1) w przekazach rodzinnych po Feliksie nie ma śladu, - co jest całkowicie OK i do zaakceptowania,

2) brat nosi inne nazwisko: "Zaczyński" lub "Żaczyński" - i tegoż mój chłopski rozum nie potrafi rozgryźć, dlatego proszę tutaj szanownych forumowiczów o pomoc.

Może ów Feliks Zaczyński ma jakieś powiązania z Leżajskiem lub Sarzyną.

Może ów brat był "dosztukowany" z jakiegoś znajomego / przyjaciela rodziny w celu spełnienia wymogów dla aplikacji paszportowej? 1922 rok to na długo przed wynalezieniem komputerów ale chyba urzędnicy w ameryce nie byliby tak łatwowierni?

Dodam jeszcze, że ów przyszywany??? brat  Julii - sporządził oficjalne pisemne zaświadczenie o woli zakwaterowania Julii w swym mieszkaniu w Nowym Yorku, które zostało włączone do akt sprawy.

Linki do aplikacji poniżej:

https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 … cc=2185145

https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 … cc=2185145

Offline

 
  • Index
  •  » Genealogia
  •  » Poszukuję przodków z Sarzyny: Wasi(e)lewicz i Zebzda
stat4u

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.aleaiactaesthg.pun.pl www.undiczat.pun.pl www.magisterka-opiekuncza.pun.pl www.polskiemody.pun.pl www.geodeci.pun.pl