historia leżajska

Niezależne forum dla fascynatów dziejami Lezajska

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

#1 2013-07-05 15:50:22

chrisser

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-05-17
Posty: 21
Punktów :   

Leżajscy rzemieślnicy

Witam

Poszukuje informacji od XVII do XIX wieku dotyczących cechów rzemieślniczych w Leżajsku. 
Osobiście interesują mnie 2 cechy (szewski i  garncarski), ale informacje o innych też warto byłoby poznać.  Poszukuję źródeł i książek o tej tematyce przedstawiających historię powstania, działalność cechów oraz rody rzemieślnicze.

Offline

 

#2 2013-07-06 12:26:14

genek72

Administrator

7248598
Zarejestrowany: 2009-04-18
Posty: 1137
Punktów :   

Re: Leżajscy rzemieślnicy

Dokładne badania dotyczyły w Leżajsku jedynie sukienników i to z Podklasztoru. Co do cechów to jest mały problem, bo ich dokumentacja spłonęła podczas pożaru Leżajska.
Pozdrawiam
genek

Offline

 

#3 2014-05-21 13:41:17

chrisser

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-05-17
Posty: 21
Punktów :   

Re: Leżajscy rzemieślnicy

Intryguje mnie zapis na stronie   http://szkola.interklasa.pl/f038/twor_lud.htm#Garnc

Leżajsk. W przeszłości duży ośrodek garncarski. W XVIII wieku istniał tu samodzielny cech garncarski. Ostatnim jego cechmistrzem był Karol Tryczyński zmarły w 1935 roku. Rzemiosłem garncarskim zajmowały się w XIX i na począt­ku XX wieku rody Tryczyńskich, Serafinów, Gdulów i Romańskich. W Leżajsku wykonywano szeroki asortyment naczyń malowanych i glazurowanych oraz siwych, a ponadto kafli piecowych, sterczyn dachowych i dachówek oraz glinianych zabawek.

Skąd autorzy mają takie informacje o rodach garncarskich, jesli dokumentacja cechowa spłonęła?

Offline

 

#4 2016-06-27 13:22:03

ACZygmunt

Użytkownik

Skąd: Gdynia
Zarejestrowany: 2014-12-31
Posty: 40
Punktów :   

Re: Leżajscy rzemieślnicy

Kontynuując wątek rzemieślniczy - rozumiem, że dokumentacja sprzed wieków spłonęła, ale czy ktoś się orientuje, czy i ew. gdzie, zachowały się dokumenty sporządzane przez organizacje rzemieślnicze w XIX i XX wieku?
Mnie osobiście interesowałyby dokumenty Stowarzyszenia Przemysłowego Grupy Kowali i dokumenty Cechu Samoistnych Rękodzielników Grupy Budowlanej. Ktoś wie, gdzie takowych szukać?

Offline

 
stat4u

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.0online.pun.pl www.lakierowankomotoryzacja.pun.pl www.ebase-fm.pun.pl www.zbr.pun.pl www.akwarium1lo.pun.pl