historia leżajska

Niezależne forum dla fascynatów dziejami Lezajska

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

#1 2020-12-06 15:53:41

 jurianel

Nowy użytkownik

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2020-12-06
Posty: 5
Punktów :   

Grodzisko Dolne - Czerwonka i Hospod; Łuszczak

Dzień Dobry, to mój pierwszy post na tym forum.

Poszukuję informacji o przodkach mojego pradziadka. Józef Czerwonka (s. Walentego i Anny zd. Hospod) urodził się około 1860 roku w Grodzisku Dolnym. Informacje pochodzą z wpisu dotyczącego jego ślubu. Niestety, nie ma dostępnych ksiąg z tego okresu w Archiwum, więc moje odkrycia są dość skąpe.

Udało się jedynie odnaleźć ślub siostry mojego pradziadka, Marianny (ur. 1848) z Józefem Łuszczak (w akcie wydaje się być napisane Suszczak; ur. 1840 w Jastrzębcu, zam. w Dąbrowicy; s. Pawła i Anastazji; wdowiec po Agacie Górnej). Niestety, dzieci Józefa i Marianny w księgach z Grodziska nie znalazłem).

Mam też kontakt z potomkami brata mojego pradziadka. Jakub Czerwonka urodził się ok. 1856 roku i brał ślub w okolicach Lwowa, podobnie jak mój pradziadek, Józef.

Informacja przekazywana z ust do ust mówi, że ich ojciec, Walenty Czerwonka żył 115 lat i zmarł ok 1940 roku.
Trochę trudno mi w to uwierzyć, ale jeżeli tak, to powinien urodzić się ok. 1825.

Tyle wiem o "moich" Czerwonkach z Grodziska.
Czy w parafii dostępne są księgi z innych lat niż w archiwum, aby móc uzupełnić "drzewo"?

Pozdrawiam serdecznie,
Jacek Łopiński

Ostatnio edytowany przez jurianel (2020-12-06 15:55:10)


Moi przodkowie z par. Grodzisko Dolne: Maciej Czerwonka (ur. 1770) i Zofia Serafin (ur. 1775 - c. Wojciecha); Szymon Hospod (ur. 1794 - s. Sebastiana i Elżbiety Heleny Tołpa) i Anna Joniec (ur. ok. 1794 - c. Marcina); Sieniawa: Katarzyna Nowak (ur. 3.10.1883 w Dąbrowicy; c. Andrzeja i Agnieszki zd. Urban); Poszukuję również dzieci Józef Łuszczak i Marianna Czerwonka (Dąbrowica od 1876)

Offline

 

#2 2020-12-07 21:37:54

czero

Użytkownik

Zarejestrowany: 2014-05-25
Posty: 27
Punktów :   

Re: Grodzisko Dolne - Czerwonka i Hospod; Łuszczak

Tak na szybko to tyle znalazłem:

Marianna Czerwonka ur. 1? stycznia 1848 w Grodzisku Dolnym, nr domu 219, córka Walentego Czerwonki i Anny Hospod (córka Szymona Hospoda)

Michał Czerwonka ur. 12 sierpnia 1850 w Grodzisku Dolnym (chrzest: 13 sierpnia),  nr domu 219, syn Walentego Czerwonki i Anny Hospod (córka Szymona Hospoda i Anny Joniec - córka Marcina Jońca), zmarł: 3 września 1851 (pogrzeb: 5 września), przyczyna: dyzenteria-czerwonka

Zofia Czerwonka ur. 12 maja 1853 (chrzest: 13 maja), nr domu 219, córka Walentego Czerwonki i Anny Hospod (córka Szymona Hospoda i Anny Joniec - córka Marcina Jońca)

Michał Czerwonka, ur. 1 września 1856 (chrzest: 1 września),  nr domu 218, syn Walentego Czerwonki i Anny Hospod (córka Szymona Hospoda i Anny Joniec)

Józef Czerwonka ur. 18 stycznia 1859 (chrzest: 19 stycznia),  nr domu 219,  syn Walentego Czerwonki i Anny Hospod (córka Szymona Hospoda i Anny Joniec)


Ślub Walentego Czerwonki i Anny Hospod:
25 listopada 1838 - Walenty Czerwonka, lat 45, nr domu 219 - Anna Hospod  lat 2[6?], nr domu 2[6?]4, córka Szymona i Anny Joniec

Jakuba Czerwonki nie znalazłem w 1856 roku, z tego roku jest Michał.
Podaj mi jeszcze daty ślubów Józefa, Jakuba i Marianny, może jeszcze coś znajdę.

Spróbuję jeszcze poszukać daty urodzenia Walentego Czerwonki i Anny Hospod. Niestety przy wpisie z ich ślubu nie ma danych ojca Walentego, to trochę utrudnia, ale zobaczymy może się uda.

Offline

 

#3 2020-12-08 20:02:59

 jurianel

Nowy użytkownik

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2020-12-06
Posty: 5
Punktów :   

Re: Grodzisko Dolne - Czerwonka i Hospod; Łuszczak

Bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedź.
Jestem niezmiernie wdzięczny, gdyż tego muru nie mogłem przebić od ponad dziesięciu lat.

Na gorąco nasuwa mi się pytanie, czy Walenty nie był czasami wdowcem?
Brak danych o rodzicach i wiek 45 lat mógłby na to wskazywać.
Zastanawiająca jest też luka pomiędzy ślubem Walentego z Anną Hospod w 1838, a urodzeniem Marianny w 1848.

Marianna brała ślub 30 maja 1876 w Grodzisku Dolnym.
Józef ożenił się w 1903 roku w parafii Powitno k./Gródka Jagiellońskiego (woj. lwowskie), w wieku 43 lat jako kawaler.
Natomiast Jakub? Przypuszczalnie około 1899. Jego żona pochodziła z Jarosławia, więc może tam, ale nie udało mi się tego potwierdzić. Możliwe również, że też ślubowali w parafii Powitno, gdyż...

W rodzinie chodziły słuchy, że Józef (być może z Jakubem) był w USA (?). Nie znalazłem dotychczas żadnego potwierdzenia tego faktu. Podobno uchylał się przez służbą wojskową, a po powrocie za zarobione tam pieniądze kupili (razem) ziemię w Wielkopolu (par. Powitno).
Może kiedyś do tego dotrę.

Gdzie są dostępne zasoby z Grodziska, z których korzystałeś?
Czy jest możliwość dotarcia do nich przeze mnie osobiście i jaki jest zakres lat?

Jeszcze raz dziękuję za pomoc i liczę, że może uda się coś jeszcze ustalić

Pozdrawiam serdecznie, Jacek Łopiński


Moi przodkowie z par. Grodzisko Dolne: Maciej Czerwonka (ur. 1770) i Zofia Serafin (ur. 1775 - c. Wojciecha); Szymon Hospod (ur. 1794 - s. Sebastiana i Elżbiety Heleny Tołpa) i Anna Joniec (ur. ok. 1794 - c. Marcina); Sieniawa: Katarzyna Nowak (ur. 3.10.1883 w Dąbrowicy; c. Andrzeja i Agnieszki zd. Urban); Poszukuję również dzieci Józef Łuszczak i Marianna Czerwonka (Dąbrowica od 1876)

Offline

 
stat4u

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.avonismt2.pun.pl www.4gottenworld.pun.pl www.pokemon-stories.pun.pl www.mbkserv.pun.pl www.transport.pun.pl