historia le¿ajska

Niezale¿ne forum dla fascynatów dziejami Lezajska


#1 2009-05-13 13:31:48

genek72

Administrator

7248598
Zarejestrowany: 2009-04-18
Posty: 1137
Punktów :   

Powstanie Styczniowe

„Le¿ajsk.   W miasteczku tem s³ynnem z cudów Naj¶wiêtszej Panny Maryi odby³ siê obchód nader uroczy¶cie.
Miejscowo¶æ  ta  dzieli siê na 2 czê¶ci,  na g³ówn±, gdzie  pomieszczone  s± urzêda i na drug± oddalon± od pierwszej o 1 kim., a po³±czon± tylko stacy± kolej, i kilkoma domami i ta czê¶æ nazywa siê „Podklasztor."
Dnia 31. stycznia urz±dzi³a m³odzie¿ rzemie¶lnicza w g³ównej czê¶ci miasta pochód z muzyk±. Nastêpnie odby³o siê nabo¿eñstwo dziêkczynne na pami±tkê, ¿e w roku 1868 obudzi³ siê duch w narodzie a w cztery dni pó¼niej w ko¶ciele parafialnym nabo¿eñstwo ¿a³obne za poleg³ych braci. — Pochód do ko¶cio³a wyruszy³ z magistratu. Naczele sz³a stra¿ po¿arna, chor±gwie bractwa, za niemi dzieci w polskich strojach w asystencyi Soko³ów, nio-s±cewieniec z czarnych li¶ci dêbowych z wstêgami ¿a³obnemi i narodowemi, na których widnia³y napisy „Za Ojczyznê poleg³ym" i „Pokój ich duszy." Dalej postêpowa³a rada miasta z burmistrzem, zamyka³a za¶ pochód publiczno¶æ. W ko¶ciele ustawiono katafalk przystrojony zbroj±, emblematami, kwiatami i ¿a³obnemi wieñcami.
Nabo¿eñstwo solenne odprawi³ ks. Piekosiñski, podczas którego chór amatorski   od¶piewa³ kilka pie¶ni n bo¿nych i patryotycznych.
Kazanie odpowiednie do uroczysto¶ci wyg³osi³ ksi±dz Jakóbowski.
Na nabo¿eñstwie zgromadzi³a siê gremialnie inteli-gencya miasteczka i okolicy, mieszczañstwo, szko³y mêskie i ¿eñskie i znaczna ilo¶æ okolicznych w³o¶cian. Ko¶ció³ by³ tak przepe³niony, ¿e wiele osób musia³o z braku miejsca staæ na dworze.
W dniu 18. lutego odby³o siê takie same nabo¿eñstwo ¿a³obne w ko¶ciele 00. Bernardynów za staraniem komitetu mieszczañskiego podklastorzañskiego!
W wspania³ej ¶wi±tyni klasztoru 00. Bernardynów widnia³ katafalk z trumn±; na niej karabela, polskie czako u³añskie. Sam katafalk przystrojony by³ zbroj±, tarczami, or³ami pol¶kiemi i kwiatami i ton±³ w ¶wietle ¶wiec i lampek.
Przed katafalkiem sta³a czarno ubrana dziewczynka os³oniêta d³ugim welonem i trzyma³a wieniec ¿elazny, dêbowy a obok katafalku w liczbie 12. córki miejscowych obywateli, wszystkie czarno ubrane z bia³ymi szarfami przez ramiê.
Nabo¿eñstwo odprawi³ gwardyan O. Michno kazanie za¶ wyg³osi³ O. "Waleryan Gawêdziñski.
•Z ko¶cio³a uda³a siê publiczno¶æ do krzy¿a pami±tkowego za poleg³ych, postawionego na placu przed klasztorem, gdzie przemówi³ Zygmunt Szeliga i wezwa³ wszystkich do szczerej, gorliwej pracy nad podniesieniem ducha patryotycznego, wezwa³ do nauki, o¶wiaty, oszczêdno-¶pi uczciwie zarobionego grosza, tak, aby skoro Ojczyzna za¿±da, mo¿na do osi±gniêcia celu stan±æ silnie,, nietylko rozumem, ale tak¿e i materyalnemi zasobami”








1.    Babiarz Franciszek, ur. r. 1826 w Brzózie Stadnickiej, flisak, s³u¿y³ jako szeregowiec i podoficer w oddzia³ach Krysiñskiego, Ruckiego i Mareckiego. Walczy³ pod Zbulitowem, Bia³±, Parczewem, Prokopem, Domaczewem, Czajówk±, Chru¶linem. ¯y¿ynem, Sosnowic±, Biskupicami, Puhaczewem, itd. Ranny trzykrotnie, wziêty do niewoli zosta³ wys³any w roty aresztanckie(przymusowe roboty), sk±d wróci³ w r. 1866. Pod koniec ¿ycia zamieszka³ w Woli Zarczyckiej.
2.    B±kowski W³adys³aw – patrz arty¶ci le¿ajscy
3.    Bobakowski Stanis³aw ur.  ok. 1840 r.w Piskorowicach . Walczy³ w Tomaszowie
4.    Denker Emil ur. W 1842 w Krakowie, asystent farmaceuty. S³u¿y³ jako dziesiêtnik pod Langiewiczem w 3 Bat. Strzelców pod dowództwem majora  Pióro. Walczy³ pod Sosnówk±, Chrobrz± i Grotowiskami. Po powstaniu aptekarz w Le¿ajsku.
5.    Dziubiñski Piotr, ur. r. 1834 w Piskorowicach, s³u¿y³ jako kapit. w oddz. Miniewskiego i Komorowskiego. Walczy³ w Olkuskich lasach, pod Krzykawk±, Chêch³ami i Poryckiem. Pó¼niej pe³ni³ s³u¿bê kwaterm. i urzêdn. tajnej policyi w Galicyi. Po powst. by³ urzêdn. kolej., nastêpnie prof. szko³y real. we Lwowie, gdzie zmar³ 27. wrz. 1903.
6.    Fleszar Walenty ur. w ¯o³yni w 1837., szewc, s³u¿y³ w oddziale Lelewela, Walczy³ pod Panasówk± i Batorzem. Ranny pod Panasówk±
7.    Gajewski Adolf, ur. r. 1843 w Woli Zarczyckiej, pomocnik gospodarski., s³u¿y³ w oddz. Czechowskiego w 2-ej komp. strzelców i bra³ udzia³ we wszystkich potyczkach, kontuzjowany od kuli karabinowej w bok prawy. Nastêpnie wst±pi³ do oddz. Jeziorañskiego i walczy³ pod Kobylank±, ranny w nogê pik± kozack± i w rêkê kul± karabinow±. Po powstaniu administr. folwarku.
8.     Ga³czyñski Jan Karol (13 XII 1844, £añcut – 8 VI 1913, Lwów), powstaniec 1863 r., absolwent gimnazjum w Rzeszowie (1868), ukoñczy³ studia we Lwowie, nauczyciel gimnazjum w Sanoku, nauczyciel jêzyka polskiego, propedeutyki filozofii, historii, geografii, historii kraju rodzinnego w I Gimnazjum w Rzeszowie (1890 – 1910), pierwszy dyrektor Gimnazjum Realnego w Le¿ajsku (1912 – 13), autor m. in. publikacji „Jak powinna wygl±daæ nowoczesna szko³a ¶rednia, Rzeszów 1900”za: . http://www.1lo.rzeszow.pl/index.php?opt … &Itemid=63
9.    Garbacki Andrzej ur ok. 1830 osiad³ w Le¿ajsku po powstaniu, dzier¿awca m³yna bernardynów
10.    Gawlewicz Ignacy ur.  1839 Le¿ajsk zm.2.4.1924 Lezajsk. Walczy³ w oddziale gen, Jeziorañskiego
11.    Gdula Atanazy ur. 1844 w Le¿ajsku, syn Mariana i Agnieszki Kiszakiewicz. Jego wnuk by³ dyr. Gimnazjum
12.    Jab³oñski Kazimierz ur. w Le¿ajsku w 1847, student, s³u¿y³ w oddziale Czachowskiego. Walczy³ pod Stefankowem
13.    Jêdrzejowski Józef, ur. w Zo³yni r. 1846, uczeñ gimn. w Rzeszowie, s³u¿y³ jako szereg, w oddz. Jeziorañskiego i by³ w obu bitwach pod Kobylank± i Hut± krzesz. Pod kapit. Niemir± przeszed³ powtórnie granicê, a po z³±czeniu siê z oddz. Wróblewskiego, zosta³ wcielony do oddz. litewskiego pod do wódz. Wis³oucha i Ejtminowicza. By³ ranny pod U¶cimowem. Po powst. nauczyciel ludowy.
14.    Kisielewicz  Jakub ur. w 1840 w Le¿ajsku „ by³ zaanga¿owanym w sprawy spo³eczne, a równocze¶nie lubi³ i umia³ korzystaæ z uroków ¿ycia. W m³odo¶ci przy wspó³pracy z klasztorem organizowa³ gromadzenie broni dla powstania styczniowego. W jego domu by³ te¿ punkt zborny dla ochotników chc±cych braæ udzia³ w powstaniu, a pó¼niej tak¿e sam walczy³ w oddziale gen. Jeziorañskiego” za: http://aordycz.com/aord2/
15.    Kluz Antoni, ur. r. 1842 w Le¿ajsku, czelad. stolar., s³u¿y³ jako szereg, w oddz. Lelewela. Walczy³ pod Panasówk± i Batorzem. Po upadku powstania przez kilka miesiêcy przebywa³ w £añcucie, nastêpnie zamieszka³ w Rzeszowie. Tu we wrze¶niu 1865 r. o¿eni³ siê z Apoloni± Turek, c. Szymona i Jadwigi G±sior, zamieszka³± w Ruskiej Wsi. Tam te¿ otworzy³ w³asny zak³ad stolarski ze sk³adem. Do Rady Miejskiej po raz pierwszy wybrany w 1876 r. jako radny z Ruskiej Wsi. Przez dwie kolejne kadencje do 1882 r. pracowa³ w komisjach dla spraw przynale¿no¶ci ubogich i dobroczynno¶ci publicznej oraz w miejscowej Radzie Szkolnej. W wyborach 1890 r. powtórnie wybrany do Rady Miejskiej i w jej sk³adzie pozosta³ do ¶mierci. W 1896 r. uczestniczy³ w pracach komisji do spraw za³o¿enia nowego cmentarza i wyszukania odpowiedniego miejsca. W tym samym roku otrzyma³ prawa przynale¿no¶ci do gminy Rzeszów.
W kwietniu 1897 r. zosta³ asesorem Magistratu. Zmar³ 21 marca 1899 r.
http://www.wimbp.rzeszow.pl/sl_k.html
16.    Koczocik Ignacy ur.13.1.1830 w Le¿ajsku zm. 2.1.1910 Le¿ajsk. Walczy³ w rejonie podranicza. Mieszka³ Podklasztorem
17.    Kopystyñski Leliwa W³adys³aw, ur. w Le¿ajsku w r. 29.3.1846, s³u¿y³ w oddz. Czarneckiego, Younga, Jeziorañskiego i Wierzbickiego. Pod Fajs³awicami wziêty do niewoli, konwojowany do Trockiej cytadeli, Warszawy i Moskwy, za wtawieniem siê jen. Chruszczewa po odsiedzeniu 1% rocznej kary wiêzienia, jako ma³oletni uwolniony. By³ ranny w g³owê pod Kobylank±, pod Fajs³awicami w palce u lewej rêki i 2-ma pchniêciami bagnetem w kark i praw± nogê. Zm. po 1920 r.
18.    Kraus Enoch, ur. w Zo³yni r. 1844, krawiec, s³u¿y³ jako szereg, pod Lelewelem i walczy³ pod Chru¶lin± i ¯elechowem. Wziêty do niewoli, zas±dzony na lat cztery do rot aresztanck. przeby³ w gubern. Kostromskiej lat trzy.
19.    Ku³acz Ignacy ur.  ok. 1847 w Maleniskach
20.    Matuszko Micha³ ur. ok. 1840  w Le¿ajsku. Mieszka³ na Zmuliskach
21.    Niemczycki Walenty ur. w Le¿ajsku
22.    Mierucki Jan, ur. r. 1846 w Zo³yni, murarz, s³u¿y³ jako szereg, oddz. Jeziorañskiego pod Kobylank±, Lelewela pod Pana-sówk± i Batorzem i Æwieka pod "Wol± korybutów±.
23.    Nyc Jan ur. 27.5.1845 w Le¿ajsku Mieszka³ na Zmuliskach
24.    Polaczek Aleksander, ur. r. 12.2.1842 w Le¿ajsku, lakiernik, s³u¿y³ w oddz. Langiewicza (od W±chocka do Grochowisk), Czachowskiego (w lasach I³¿yckich) i Bosaka.
25.    Repilewicz Antoni ur. ok. 1840 w Lezajsku , garncarz s³u¿y³ w oddzia³ach Lelewela
26.    Russin Wojciech, ks. ppor. (1844) Le¿ajsk dane z http://www.genealogia.okiem.pl/forum/vi … =73&t=6356 oraz http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccont … 5&dirids=1
27.    Salwach Kazimierz (1 III 1840, Grodzisko – 24 I 1874), cz³onek organizacji powstañczej gimnazjalistów, na której czele sta³ Stanis³aw Spiess, absolwent rzeszowskiego gimnazjum (1862), powstaniec 1863 r. – walczy³ w oddziale ¿uawów ¶mierci p³ka Franciszka Rochenbruna, doktor filozofii (1867), nauczyciel w gimnazjach w Krakowie i Tarnowie
28.    Skoczylas Jan Kanty ur. w ¯o³yni
29.    Szeliga Bronis³aw Felix ur. 16.1.1841 w Le¿ajsku zm. 2.2.1921 w Le¿ajsku , „stolarz, trudni³ siê przemytem broni dla powstañców przez granicê austriacko-rosyjsk±. Wozi³ meble wytworzone w warsztatach Szeligów na targ do Krzeszowa (po drugiej stronie granicy), w tym wiele toczonych nóg sto³owych, wydr±¿onych w ¶rodku z ukrytymi w nich metalowymi czê¶ciami karabinów. Bra³ udzia³ w potyczkach granicznych.”
30.    Szeliga W³adys³aw, ur. r. 1844 w Le¿ajsku, uczeñ gimn., s³u¿y³ jako podoi, strzelców pod Lelewelem, (pod Panasówk±; Otrosz± i Batorzem). Po powst. nauczyciel ludowy. Zm. 1.9.1924 we Lwowie
31.    Szeliga Zygmunt, ur. r. 1840 w Le¿ajsku, pracowa³ w organiz. i s³u¿y³ w oddz. Kurowskiego (pod Miechowem). Cza-chowskiego, £opackiego i Lelewela jako sier¿ant 1-ej komp. saperów. Po ¶mierci Lelewela dosta³ siê do oddz. Rêbaj³y, a nastêpnie s³u¿y³ pod majorem Koz³owskim jako rakietnik w randze porucz. przy alarmie Lublina. Po powstaniu majster ciesielski.Zm. w 1914 r. w Le¿ajsku
32.    Szlachetka Jakub ur.1833 w Le¿ajsku Mieszkaniec Podolszyn. Po szczê¶liwym powrocie z powstania ufundowa³ kapliczkê, ko³o ob. stadionu. Gdzie¶ na kapliczce jest chyba data 1863.
http://www.fara.lezajsk.pl/index2.php?z … &zdj=0 Zm. 1.1.1870 w Le¿ajsku
33.    Tarnawski Leonard dr., ur. w Piskorowicach r. 1845, uczeñ, s³u¿y³ jako szereg, w oddz. Zapa³owicza, pod kap. Uby-szem. Walczy³ pod Tyszowcami i Tuczêpami. Ranny pod Tuczêpami. Po powst. adwokat kraj. w Przemy¶lu, prezes Soko³a, pose³ na Sejm kraj., prezes Izby adwokatów, asesor miasta itp.. Zm. w 1927 r. w Przemy¶lu
34.    Karolina Uruska urodzona w Le¿ajsku 6 III 1848 roku sanitrariusza, pó¼niej wiêziona w Rzeszowie za  http://www.lezajskhistoria.pun.pl/viewt … d=636#p636
35.    Wi±cek Jan ur. ok. 1850 w Sarzynie. Syn organisty. Bêd±c uczniem kl. II Gimnazjum w Rzeszowie bra³ udzia³  w kampaniach w kwietniu i maju
36.    Wi¶niewski Arnold, ur. r. 1843 w ¯o³yni, s³uchacz techn., s³u¿y³ jako porucz. w oddz. Zapa³owicza. Walczy³ pod Tyszowcami i Tuczêpami. Ranny w nogê. Po powstaniu agronom.
37.    Wodziñski Marian 1840-1915 osiad³ w Le¿ajsku po powstaniu, herbu Jastrzêbiec Pose³ na Sejm do Wiednia. W 1864 zastepca burmistrza, wieloletni sekretarz miejski (na stanowisku sekretarza przepracowa³ 50 lat). Honorowy obywatel Le¿ajska za: http://aordycz.com/aord2/1629.html
38.    ¯elechowski z ¯elech Józef Witold, ur. r. 1837 w £êtowni, w³a¶c. ziemski, s³u¿y³ od maja 1861 do 1. sierpnia 1863 jako zaprzysiê¿ony cz³onek £awy naród, obwodu Nowos±deckiego i zastêpca naczeln. na pow. Skrzydlna. Z koñcem sierpnia r. 1863 wst±pi³ do oddz. Waligórskiego i zosta³ przydzielony do przybocz. gwardyi „Gidów". Sze¶æ tygodni by³ na kwaterze w £añcucie na rachunek skarbu hr. Alfreda Potockiego. W pa¼dzierniku przeszed³ oddzia³ San i pod Laczkiem zosta³ zabity. ¯elechowski powo³any do kom. placu w Krakowie, pe³ni³ s³u¿bê do ostatka i by³ wiêziony po razy kilka. Po powstaniu urzêdnik krakow. asekuracyi.

Offline

 

#2 2009-05-13 18:29:04

 ksz

U¿ytkownik

SkÄ…d: i tu i tam
Zarejestrowany: 2009-04-24
Posty: 331
Punktów :   

Re: Powstanie Styczniowe

Te fragmenty zapewne z dzie³a Józefa Bia³yni-Cho³odeckiego pt. Ksiêga Pami±tkowa opracowana staraniem Komitetu Obywatelskiego w czterdziest± rocznicê powstania r.1863/1864, Lwów 1904.

Co do krzy¿a pami±tkowego wspomnianego poni¿ej, to sta³ on na Placu Mariackim w miejscu obecnego pomnika ku czci powstañców i poleg³ych. Krzy¿ zmursza³ i w 1925 zosta³ zast±piony przez istniej±cy do dzi¶ monument.

genek72 napisał:

•Z ko¶cio³a uda³a siê publiczno¶æ do krzy¿a pami±tkowego za poleg³ych, postawionego na placu przed klasztorem, gdzie przemówi³ Zygmunt Szeliga i wezwa³ wszystkich do szczerej, gorliwej pracy nad podniesieniem ducha patryotycznego, wezwa³ do nauki, o¶wiaty, oszczêdno-¶pi uczciwie zarobionego grosza, tak, aby skoro Ojczyzna za¿±da, mo¿na do osi±gniêcia celu stan±æ silnie,, nietylko rozumem, ale tak¿e i materyalnemi zasobami”

Je¶li chodzi o poni¿szych powstañców, to w cytowanym dziele jest b³±d, je¶li chodzi o datê ur. Zygmunta Szeligi, urodzi³ siê on prawdopodobnie 19 lutego 1843. Data ur. W³adys³awa Szeligi jest poprawna, jednak¿e na swoim nagrobku na Górce powstañców Cmentarza £yczkowskiego ma datê b³êdn± (1841).
W powstaniu bra³ te¿ udzia³ starszy kuzyn i brat w/w Bronis³aw Feliks Szeliga - stolarz, trudni³ siê przemytem broni dla powstañców przez granicê austriacko-rosyjsk±. Wozi³ meble wytworzone w warsztatach Szeligów na targ do Krzeszowa (po drugiej stronie granicy), w tym wiele toczonych nóg sto³owych, wydr±¿onych w ¶rodku z ukrytymi w nich metalowymi czê¶ciami karabinów. Bra³ udzia³ w potyczkach granicznych. I tu znów niejasno¶ci co do daty urodzenia: 1838 (wedle przekazów rodzinnych), 1839 (na nagrobku w Le¿ajsku http://www.genebase.com/node/F254266 ), 1841 (spis powstañców z 1919). Ha, nawet ze stosunkowo niedawn± dat± ¶mierci mam tu problem 1920 (na nagrobku) lub 2.2.1921 (wedle przekazów rodzinnych).


genek72 napisał:

15.    Szeliga W³adys³aw, ur. r. 1844 w Le¿ajsku, uczeñ gimn., s³u¿y³ jako podoi, strzelców pod Lelewelem, (pod Panasówk±; Otrosz± i Batorzem). Po powst. nauczyciel ludowy.
16.    Szeliga Zygmunt, ur. r. 1840 w Le¿ajsku, pracowa³ w organiz. i s³u¿y³ w oddz. Kurowskiego (pod Miechowem). Cza-chowskiego, £opackiego i Lelewela jako sier¿ant 1-ej komp. saperów. Po ¶mierci Lelewela dosta³ siê do oddz. Rêbaj³y, a nastêpnie s³u¿y³ pod majorem Koz³owskim jako ra-kietnik w randze porucz. przy alarmie Lublina. Po powstaniu majster ciesielski.

Offline

 

#3 2009-05-13 20:53:38

genek72

Administrator

7248598
Zarejestrowany: 2009-04-18
Posty: 1137
Punktów :   

Re: Powstanie Styczniowe

Oczywi¶cie to w³a¶nie ta ksi±¿ka.
Zygmunt Szeliga napewno ur sie 19.2.1843. Chrzci³ go 22.2.1843 Józef Graff, achrzestnymi byli Bernard Graff i Marianna Ratkiewicz. Po³o¿n± by³a Marianna Szuwalska
Feliks Bronis³aw Szeliga ur sie 16.1.1841 r Chrzestnymi byli Cyprian Kiszak i Marianna Chodziñska ¿ona Zachariasza. Po³o¿na jw. Chrzetu dzieñ pó¼niej udzieli³ ks Adam Jasiñski

Offline

 

#4 2009-05-14 20:32:31

 ksz

U¿ytkownik

SkÄ…d: i tu i tam
Zarejestrowany: 2009-04-24
Posty: 331
Punktów :   

Re: Powstanie Styczniowe

No to rodzina Bronis³awa Feliksa siê nie popisa³a, postarzaj±c go na nagrobku o dwa lata - 1839 zamiast 1841 http://www.genebase.com/node/F254266
Nagrobek stawiano pewnie po 1927 - ostatnia tam pochowana osoba, ¿ona w/w.
Datê ¶mierci Bronis³awa chyba te¿ pomylili - 1920 zamiast 2.2.1921

genek72 napisał:

Chrzestnymi byli Cyprian Kiszak i Marianna Chodziñska ¿ona Zachariasza.

S±dzi³em, ¿e ¿on± Zachariasza Chodziñskiego by³a Weronika z domu Harlteben. Ale mog³ mieæ przecie¿ wiêcej ni¿ jedn± ¿onê, przecie¿ kobiety umiera³y, g³. przy porodach, wdowcy brali sobie kolejne ma³¿onki.

Offline

 

#5 2009-05-15 05:57:26

genek72

Administrator

7248598
Zarejestrowany: 2009-04-18
Posty: 1137
Punktów :   

Re: Powstanie Styczniowe

Dobrze s±dzi³e¶ ale w 1818 wdowiec Zachariasz w wieku 39 lat o¿eni³ siê z 18 letni± Mariann± Roguck± c. Micha³a i Marianny Mochylskiej (?) ¦wiadkami byli Farnciszek Graff i Wojciech Szeliga - wszystko w rodzinie ;-)

Offline

 

#6 2009-05-15 09:14:39

 ksz

U¿ytkownik

SkÄ…d: i tu i tam
Zarejestrowany: 2009-04-24
Posty: 331
Punktów :   

Re: Powstanie Styczniowe

Powstañców wymiena te¿ Jerzy Depowski, Okolice Le¿ajska a powstanie styczniowe, [w:] Z dziejów Le¿ajska i okolic, red. Zbigniew Andres, Rzeszów 1980

Offline

 

#7 2009-05-15 19:53:41

 aord

U¿ytkownik

Call me!
Skąd: Le¿ajsk
Zarejestrowany: 2009-04-18
Posty: 378
Punktów :   
WWW

Re: Powstanie Styczniowe

No i niech kto¶ spróbuje zaprzeczyæ, ¿e genealogia jest pasjonuj±ca!!

Offline

 

#8 2009-05-31 17:03:02

 ksz

U¿ytkownik

SkÄ…d: i tu i tam
Zarejestrowany: 2009-04-24
Posty: 331
Punktów :   

Re: Powstanie Styczniowe

wymieniony Jakub Szlachetka, ufundowa³ po szczê¶liwym powrocie z powstania kapliczkê, ko³o ob. stadionu. Gdzie¶ na kapliczce jest chyba data 1863.
http://www.fara.lezajsk.pl/index2.php?z … r=16&zdj=0

Offline

 

#9 2009-06-16 19:21:36

 ksz

U¿ytkownik

SkÄ…d: i tu i tam
Zarejestrowany: 2009-04-24
Posty: 331
Punktów :   

Re: Powstanie Styczniowe

genek72 napisał:

30.    Szeliga Zygmunt, ur. r. 1840 w Le¿ajsku, pracowa³ w organiz. i s³u¿y³ w oddz. Kurowskiego (pod Miechowem). Cza-chowskiego, £opackiego i Lelewela jako sier¿ant 1-ej komp. saperów. Po ¶mierci Lelewela dosta³ siê do oddz. Rêbaj³y, a nastêpnie s³u¿y³ pod majorem Koz³owskim jako rakietnik w randze porucz. przy alarmie Lublina. Po powstaniu majster ciesielski.Zm. w 1914 r. w Le¿ajsku

Jak ju¿ pisali¶my w po¶cie 2 i 3 data urodzenia w Ksiêdze Pami±tkowej... Bia³yni Cho³odeckiego jest b³êdna.
Data ¶mierci ok. Ale co do miejsca ¶mierci to pewnie b³êdne dane za: Jerzy Depowski, Okolice Le¿ajska a powstanie styczniowe, [w:] Z dziejów Le¿ajska i okolic, red. Zbigniew Andres, Rzeszów 1980, s. 48.
W rzeczywisto¶ci zmar³ w Tyczynie 17 X 1914, pochowany tam¿e 22 X 1914. Wedle legendy, wyczerpany astm± zmar³ na serce, ujrzawszy przez okno zbli¿aj±cy siê kozacki patrol, co go bardzo przygnêbi³o. Po 50 latach znów zobaczy³ wojska, z którymi walczy³ w m³odo¶ci. I umar³. Pewnie to legenda - Ursi pewnie zweryfikuje czy owego dnia patrole wojsk carskich podchodzi³y pod Tyczyn.

genek72 napisał:

35.    Wodziñski Marian 1840-1915 osiad³ w Le¿ajsku po powstaniu, herbu Jastrzêbiec Pose³ na Sejm do Wiednia. W 1864 zastepca burmistrza, wieloletni sekretarz miejski (na stanowisku sekretarza przepracowa³ 50 lat). Honorowy obywatel Le¿ajska za: http://aordycz.com/aord2/1629.html

Nie by³ pos³em do ogólnoaustriackiego Parlamentu we Wiedniu, lecz na Sejm Krajowy Galicyjski we Lwowie.

Offline

 

#10 2009-06-28 23:29:07

 aord

U¿ytkownik

Call me!
Skąd: Le¿ajsk
Zarejestrowany: 2009-04-18
Posty: 378
Punktów :   
WWW

Re: Powstanie Styczniowe

Sztaba Józef, rodem z miasteczka Rudnika w Rzeszowskiem, syn wojta. Po ukoñczeniu gimnazyum w Rzeszowie, wst±pi³ do seminarium w Przemy¶lu. Kszta³c±c siê za¶ na kap³ana, nie zapomina³, ¿e ma byæ tak¿e obywatelem kraju, na us³ugi kt6rego by³ zawsze gotowym. Prócz nauk teologicznych kszta³ci³ siê te¿ ¶p. J6zef w literaturze i dziejach ojczystych - a szerzenie o¶wiaty miêdzy ludem by³o jego najs³odszem marzeniem. Otwarto¶ci± i szlachetnem sercem swem pozyska³ mi³o¶æ kolegów kleryk6w, z których wielu inaczej od niego powo³anie kap³añskie pojmowa³o. W Marcu 18G3 r. ¶p. Józef
z piêciu towarzyszami opu¶ci³ Przemy¶l i pospieszy³ do nowo organizuj±cego siê oddzia³u pu³kownika Czachowskiego w Lubelskie. W bitwie pod Potokiem dnia 19 Marca, wraz z trzema towarzyszami obskoczony w lesie przez 10 Moskali, broni³ siê walecznie. Chocia¿ ju¿ kul± ranny w nogê, bagnetem po³o¿y³ dwóch moskali - i przesz³o pó³ godziny pasowa³ siê z 6ma pozosta³ymi. Lecz gdy mu ju¿ si³ zabrak³o, karabin wysun±³ siê z omdla³ej d³oni - wtedy Moskale z w¶ciek³o¶ci± rzucili siê na bezbronn± ofiarê i okropnie sk³uli bagnetami. Zdzieraj±c z zabitego odzie¿, przestraszeni szelestem z pobli¿a, dla po¶piechu zabrali buty wraz z uciêtemi nogami. Wie¶æ o ¶mierci J6zefa smutkiem przepe³ni³a serca wszystkich prze³o¿onych seminaryum Przemyskiego.
Str 382/412  http://www.pbc.rzeszow.pl/dlibra/doccon … 7&dirids=1
Tytu³ : Pami±tka dla rodzin polskich : krótkie wiadomo¶ci biograficzne o straconych na rusztowaniach, rozstrzelanych, poleg³ych na placu boju oraz zmar³ych w wiêzieniach, na tu³actwie i na wygnaniu

Dnia 15 marca na czele 800 ludzi Czachowski wchodzi do Tarnogrodu, i og³asza manifest Dyktatorski. Obszerny biogram Czachowskiego na Str 321/412
Byæ mo¿e Józef Sztaba jest krewnym Walentego Sztaby równie¿ urodzonego w Rudniku, ojca Jadwigi - autorki ksi±¿ki pt 'Polskê wszerz i wzd³u¿'.

Offline

 

#11 2009-08-22 18:40:46

genek72

Administrator

7248598
Zarejestrowany: 2009-04-18
Posty: 1137
Punktów :   

Re: Powstanie Styczniowe

Ciekawe, choæ zwariowane ionformacje o Kazimierzu Stanis³awie Jab³oñskim na http://andrzej.pilipiuk.w.interia.pl/dane/44.html ;-)
Proponujê równie¿ prace o powstaniu http://www.rtk.kolbuszowa.pl/aktualnosc … cjanie.doc

Offline

 

#12 2009-08-22 22:12:50

 aord

U¿ytkownik

Call me!
Skąd: Le¿ajsk
Zarejestrowany: 2009-04-18
Posty: 378
Punktów :   
WWW

Re: Powstanie Styczniowe

To mo¿e byæ krewny Kiszakiewiczów(Kornela, Walerego, Ireny), £ukasiewicza Ignacego (tego od lampy naftowej.

Offline

 

#13 2011-10-26 21:46:26

 aord

U¿ytkownik

Call me!
Skąd: Le¿ajsk
Zarejestrowany: 2009-04-18
Posty: 378
Punktów :   
WWW

Re: Powstanie Styczniowe

Z dnia na dzieñ przybywa cz³onków tej witryny, pojawiaj± siê nazwiska, biogramy, wspomnienia, dlatego warto przejrzeæ
http://www.ogrodywspomnien.pl/index/showp,7

Offline

 

#14 2012-06-11 18:49:45

 ksz

U¿ytkownik

SkÄ…d: i tu i tam
Zarejestrowany: 2009-04-24
Posty: 331
Punktów :   

Re: Powstanie Styczniowe

http://www.genealogia.okiem.pl/powstanies/index.php

Baza powstañców 1863-64. Mo¿na dodawaæ biogramy. Ja moich trzech Sz. ju¿ doda³em

Offline

 

#15 2013-05-06 08:21:48

 aord

U¿ytkownik

Call me!
Skąd: Le¿ajsk
Zarejestrowany: 2009-04-18
Posty: 378
Punktów :   
WWW

Re: Powstanie Styczniowe

20 czerwca 2013r odbêdzie siê uroczysto¶æ ods³oniêcia pomnika ku czci Powstañców Styczniowych bior±cych udzia³ w potyczce pod Komorowem 20 VI 1863.
Do walki przyby³o 700 ochotników, g³ównie z Galicji . Poleg³o 200 ¿o³nierzy, a ok 60-ciu trafi³o na Sybir. Zbiorowa mogi³a jest w Beszowej. Inne groby prawie nie znane.Ostatni powstaniec zmar³ ok 1940.
Jadwiga Berntsson poszukuje potomków uczestników powstania styczniowego 1863, 
wiêcej b. ciekawych informacji na ten temat:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid … =1&theater

Offline

 
stat4u

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi

[ Generated in 0.085 seconds, 6 queries executed ]


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.bakugany.pun.pl www.natalialesz-forum.pun.pl www.gv.pun.pl www.dcforum.pun.pl www.angelsofdeathguild.pun.pl