chrisser - 2013-07-05 15:50:22

Witam

Poszukuje informacji od XVII do XIX wieku dotyczących cechów rzemieślniczych w Leżajsku. 
Osobiście interesują mnie 2 cechy (szewski i  garncarski), ale informacje o innych też warto byłoby poznać.  Poszukuję źródeł i książek o tej tematyce przedstawiających historię powstania, działalność cechów oraz rody rzemieślnicze.

genek72 - 2013-07-06 12:26:14

Dokładne badania dotyczyły w Leżajsku jedynie sukienników i to z Podklasztoru. Co do cechów to jest mały problem, bo ich dokumentacja spłonęła podczas pożaru Leżajska.
Pozdrawiam
genek

chrisser - 2014-05-21 13:41:17

Intryguje mnie zapis na stronie   http://szkola.interklasa.pl/f038/twor_lud.htm#Garnc

Leżajsk. W przeszłości duży ośrodek garncarski. W XVIII wieku istniał tu samodzielny cech garncarski. Ostatnim jego cechmistrzem był Karol Tryczyński zmarły w 1935 roku. Rzemiosłem garncarskim zajmowały się w XIX i na począt­ku XX wieku rody Tryczyńskich, Serafinów, Gdulów i Romańskich. W Leżajsku wykonywano szeroki asortyment naczyń malowanych i glazurowanych oraz siwych, a ponadto kafli piecowych, sterczyn dachowych i dachówek oraz glinianych zabawek.

Skąd autorzy mają takie informacje o rodach garncarskich, jesli dokumentacja cechowa spłonęła?

ACZygmunt - 2016-06-27 13:22:03

Kontynuując wątek rzemieślniczy - rozumiem, że dokumentacja sprzed wieków spłonęła, ale czy ktoś się orientuje, czy i ew. gdzie, zachowały się dokumenty sporządzane przez organizacje rzemieślnicze w XIX i XX wieku?
Mnie osobiście interesowałyby dokumenty Stowarzyszenia Przemysłowego Grupy Kowali i dokumenty Cechu Samoistnych Rękodzielników Grupy Budowlanej. Ktoś wie, gdzie takowych szukać?

www.bloodwars.pun.pl www.ryk.pun.pl www.nzrz.pun.pl www.przelecz.pun.pl www.centrumpbf.pun.pl